Elsőként Lengyelország, majd nem sokkal később Magyarország, Szlovákia és Bulgária is úgy döntött, hogy az ukrán élelmiszerek egy részét kitiltják saját piacukról, bár a tranzitszállításokat minden ország engedélyezte.
Ez azonban elsőre nem tetszett az Európai Bizottságnak, a nemzeti kormányoktól a tilalmak visszavonását követelték.
Az ukrán gabonadömpingről és annak piaci hatásairól tárgyaltak kedden Luxemburgban az uniós agrárminiszterek is. Az Európai Bizottság ugyanis azt szeretné, ha az érintett tagországok feloldanák az ukrán agrártermékekre kivetett import tilalmat.
Kapcsolódó tartalom
„Ezek az országok cserébe viszont garanciákat szeretnének, például, hogy a szállítmányok lezártan, ellenőrzött körülmények között hagyják el az országukat, illetve a kitárgyalt feltételek legyenek érvényesek az ukrán vámmentességi megállapodás folytatására is” – jelentette Baraczka Eszter, a Közmédia központ Brüsszel tudósítója.
A luxembourgi találkozón az is kiderült, hogy több tagállam bár érti a problémát, de féltik az unió egységét.
„Attól tartunk, hogy az egyoldalú lépéseknek súlyos következményei lesznek. Úgy látjuk, ezek a lépések megkérdőjelezhetik az EU egységét Ukrajna felé, és erősítik az orosz narratívát” – mondta Antti Kurvinen finn agrárminiszter.
Közben Lettország újabb problémára is felhívta figyelmet.
„Támogatjuk az érintett országokat, de szélesebb kitekintést javaslunk. Nem csak az Ukrajnával szomszédos tagállamokban okoz gondot az importdömping, hanem Lettországban is. Sokaknál a gabona jelenti a problémát, nálunk a baromfi és a tojás” – fogalmazott Didzis Smits lett agrárminiszter.
Kapcsolódó tartalom
„Nem született döntés ma az ukrán gabona okozta belsőpiaci válság elhárításáról az EU-ban”– ezt kedden este jelentette be az agrárminiszter. Nagy István azonban bizakodó, hiszen az Európai Bizottság megértette a helyzetet, korlátozásokat pedig várhatóan fenntarthatják majd a tagországok. A tárcavezető bejelentette, várhatóan öt termékre:
a kukoricára, a repcére, a búzára, a napraforgóra és a napraforgó olajra megmaradhat az importtilalom.
Nagy István hangsúlyozta: a magyar gazdáknak létkérdés, hogy a még tele lévő gabonatározók kiürüljenek és az idén learatott termékeket el tudják adni. Hozzátette: várhatóan a 100 millió eurós agrár-kárenyhítési alapból mostantól a magyar gazdák is részesülhetnek majd.
Kapcsolódó tartalom
„Ezért tárgyaltunk tegnap is, ma is és fogunk még az elkövetkezendő napokban is mindaddig a megoldás meg nem születik, hogy a magyar gazdák biztonságban tudnak lenni, esélyt teremtünk arra, hogy kiürüljenek a gabonatárolóink, meginduljon a normális kereskedelem és, hogy valamilyen kártérítést tudjunk fizetni a károkat elszenvedett magyar gazdáknak” – fogalmazott Nagy István, agrárminiszter
Az agrárminiszter arról is beszélt, hogy Magyarország arra is garanciákat vár, hogy az importtilalmat az eredeti júniusi határidő után is fenntarthatja majd. Hozzátette: a tervek szerint a védőintézkedések az év végéig életben maradhatnak majd.
Kiemelt kép: árpát aratnak a dél-ukrajnai Odessza környékén (Forrás: MTI/EPA)