Még 2021 őszén robbant ki a Városháza körüli botrány, amikor egy magát Anonymusnak hívó álarcos alak közölt olyan hangfelvételeket, amelyeken a baloldali városvezetéshez köthető üzletemberek a Városháza épületének lehetséges eladásáról egyeztettek. A hanganyagon többször megszólalt az ügy egyik kulcsszereplője, Gansperger Gyula, aki a Városháza eladása kapcsán a fővárosban működő maffialogikára épülő jutalékos rendszerről beszélt.
De mondott mást is.
Kapcsolódó tartalom
A több mint tízórányi hangfelvétel tartalma miatt a Nemzeti Nyomozó Iroda indított eljárást. A nyomozati anyag leirata most a Magyar Nemzet birtokába került. Ezekből többek között az is kiderült, hogy Gansperger Gyula már a 2021 nyarán nyilvánosságra került felvételeken arról beszélt, hogy Karácsony Gergelyék készek a BKV leállításával zsarolni a kormányt, hogy hozzájussanak 10 milliárd forinthoz.
„Majd megállítja a BKV-t, ő nem fog sz*rozni” – mondta az üzletember a főpolgármesterről.
Mire a beszélgetőtársa figyelmeztette, ez óriási kiszúrás a budapestiekkel, és ilyet nem lehet csinálni. Erre Gansperger úgy reagált, „mindent lehet.”
Ezután a baloldali vállalkozó azt is kifejtette, nem azonnal állítanák le a budapesti tömegközlekedést.
„Hanem azt mondom, hogy két hét múlva leállítják a BKV-t, ha nem kap 10 milliárd költségvetési támogatást” – fogalmazott Gansperger. A beszélgetőpartnere azt felelte, „Ez meg zsarolás”, amit az üzletember is elismert.
A Magyar Nemzet felidézi, néhány hónappal később valóban bekövetkezett, amit Gansperger Gyula előrevetített. 2021 novemberében ugyanis Karácsony Gergely levelet írt Orbán Viktornak, hogy az állam azonnal utaljon 12 milliárd forintnyi támogatást a BKV működésére. Ez után Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes az RTL KLUB híradójában beszélt arról, hogy nagyjából egy héten belül elfogy a BKV arra az évre tervezett pénze, és – ahogy azt Gansperger Gyula javasolta – kilátásba helyezte, hogy korlátozásokat vezetnek be a közösségi közlekedésben.
Ezt követően az Innovációs és Technológiai Minisztérium emlékeztette a fővárost, hogy
már hónapokkal korábban biztosíthatta volna a BKV finanszírozását, ha Karácsony Gergely aláírja az állami támogatáshoz szükséges szerződést, de mivel nem tette meg, csúszott a kifizetés is.
Egy héttel később aztán Karácsony Gergely aláírta a megállapodást, így a botrány a fővároshoz köthető üzleti körök szándéka ellenére elült.