Időjárás

Esővel vonul át a hidegfront, térképen mutatjuk, milyen idő várható

48 perc – Az árnyékkormány csak kommunikációs aktus

| Szerző: hirado.hu
A párizsi lengyel nagykövet felelőtlen kijelentése mellett a DK árnyékkormánya is téma volt a 48 perc – Házigazda: Lánczi Tamás című műsorban, melynek második részében Réz András filmesztéta, író, Kiszelly Zoltán politológus, a Századvég Politikai Elemzések Központjának igazgatója és Fodor Gábor, a Közép-európai Rendszerváltást Kutató Intézet igazgatója volt Lánczi Tamás vendége.

Fodor Gábor szerint a lengyel nagykövet magánakciójáról lehetett csupán szó, hiszen nem valószínű, hogy Lengyelország politikai vezetői közül bárki komolyan azt gondolná, hogy be kell lépniük a háborúba. „Kicsit belelkesedett valószínűleg a vitába” – tette hozzá.

Kapcsolódó tartalom

A lengyelek hajtják maguk előtt a németeket, hiszen Lengyelországban választások lesznek. A németeket beugrasztották a Leopard harckocsik küldésébe, aztán kis túlzással egyedül maradtak,

a többi ország – a lengyeleken kívül – nem volt olyan elkötelezett, amikor a tényleges fegyverszállításokról volt szó az ukránoknak – mutatott rá Kiszelly Zoltán.

Voltaképp ez nem is biztos, hogy Ukrajnáról, hanem a fegyvervásárlásokról és -eladásokról szól – hangzott el annak a kapcsán, hogy Szlovákia bejelentette, MiG–29-es vadászgépeket ad át az ukránoknak, ezzel párhuzamosan pedig amerikai helikoptereket szerez be, amerikai hitelből.

Kapcsolódó tartalom

Néhány évvel ezelőtt diplomata ilyet nem mondott – utalt vissza a lengyel nagykövet kijelentésére Réz András.

Az esztéta szerint iszonyú, ami történik, hiszen az őrült mondatok és tébolyult gondolatok csapkodásában még az is megeshet, hogy ezek közül valami megvalósul.

Réz András (Fotó: hirado.hu/Horváth Péter Gyula)

Fodor Gábor véleménye szerint az orosz hadsereg gyenge szereplése mellett az egyetlen igazi újítás a háborúban a Wagner-csoport bevetése volt. Kiszelly Zoltán megjegyezte, elszaporodhatnak a hasonló magánhadseregek, főképp Ukrajna esetleges összeomlása következtében – amire szerinte jelenleg azért nem kerül sor, mert az amerikaiak ügyelnek rá, hogy szinten tartsák az ukránokat a minőség tekintetében az oroszok mennyiségi fölényével szemben.

Kapcsolódó tartalom

Belpolitikai vizekre evezve Gyurcsány Ferencék árnyékkormányának londoni utazásáról esett szó.

Ez egy sajtóesemény volt Fodor Gábor szerint, mellyel a DK annyit ért el, hogy témát adott a médiának. „Egy jópofa PR-akció” – fogalmazott. „Jópofa?” – kérdezett vissza Réz András.

Ez az árnyékkormány nevezetű kommunikációs aktus – folytatta – ugyanúgy nincs beszélőviszonyban a hétköznapi választópolgárokkal, ahogy az egyesült ellenzék 2022-es kampánya lemondott róla, hogy szót váltson a civilekkel, a választókkal.

Fodor Gábor komoly magyar külpolitikai hibának nevezte, ami a finn és a svéd NATO-csatlakozás kérdése körül zajlik. Érvelése szerint nincs értelmes indokunk arra, hogy még nem ratifikáltuk a két ország csatlakozását, ugyanis ez Európa biztonsága szempontjából is fontos volna.

Fodor Gábor (Fotó: hirado.hu/Horváth Péter Gyula)

Kiszelly Zoltán ugyanakkor arra mutatott rá, hogy 1300 kilométerrel fog megnövekedni a NATO–Oroszország határvonal.

Kapcsolódó tartalom

Ajánljuk még