Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez 21 magyar egyetem rektora az Erasmus-ügy miatt. A hirado.hu birtokába került levélben a levélírók először is leszögezik, a 2022/2506 tanácsi végrehajtási határozat az Erasmus+, Horizont Európa Program és további direkt uniós finanszírozású programokból a magyarországi modellváltott (közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány fenntartású) egyetemek 182 ezer hallgatóját – köztük 30 ezer nemzetközi hallgatót – és 18 ezer oktatóját kutatóját kizárja, ezért az érintett egyetemek rektoraiként azonnali intézkedést kérnek.
Kapcsolódó tartalom
„Elfogadhatatlannak tartjuk a több mint 650 éves történelmi hagyománnyal rendelkező magyar felsőoktatást – mely a világnak számos Nobel-díjas kutatót, oktatót és világraszóló találmányt adott – ért példa nélküli intézkedéseket” – fogalmaznak a rektorok.
Szerintük egyedülálló az is, hogy a bizottság javaslata alapján kihirdetett és azonnal hatályba is léptetett tanácsi határozat az érintett egyetemek vezetőinek és az egyetemek közösségének előzetes megkeresése nélkül született meg.
Az első egyeztetésre csupán a döntéseket követő másfél hónappal, 2023. február 15-én került sor, ám a szerzők hangsúlyozzák, nem láttak hajlandóságot a vonatkozó tanácsi határozat felülvizsgálatára.
A határozat kiváltó indokaként a Bizottság képviselői a magyarországi alapítványi fenntartású egyetemek esetében vélt oktatási, kutatási autonómiát korlátozó gyakorlatot jelölték meg – írják. A modellváltás ugyanakkor az egyetemek autonóm testületeinek, közösségének, szenátusainak több mint kétharmados támogatásával valósult meg.
Kapcsolódó tartalom
Leszögezik: a magyarországi jogszabályok nem teszik lehetővé, hogy a kuratórium átvegye a szenátus hatáskörét tudományos kérdésekben, a felsőoktatási törvény egyértelműen rögzíti, hogy a fenntartói irányítás nem sértheti a felsőoktatási intézmény függetlenségét, mely az oktatás és kutatás tudományos tárgyával és tartalmával kapcsolatos kérdésekben biztosított.
Véleményük szerint az, hogy a saját döntése alapján valamennyi állami vezető lemondott kuratóriumi tagságáról, bizonyítja, hogy nem létezett politikai túlsúly a kuratóriumokban.
Kijelentik, hogy az új működési modellben a fenntartó alapítványok részéről politikai nyomásgyakorlás nem merül fel.
Felhívják a figyelmet arra is, hogy az egyetemi modellváltás sikeres folyamat, melynek eredményei már most is látszanak. Példaként említik, hogy a szóban forgó egyetemek jelentősen előre léptek a meghatározó nemzetközi rangsorokban, hogy emelkedett a külföldi hallgatók létszáma, valamint hogy közel 40 százalékkal nőtt a modellváltó egyetemek kutatás-fejlesztési ráfordítása, és 15 százalékkal a kutatói létszáma.
Kapcsolódó tartalom
Végül megismétlik, hogy a kérdés azonnali rendezését várják el a Bizottságtól, és elvárják a közösségüket ért becsületbeli és anyagi károkozás azonnali jóvátételét.
A kiemelt kép illusztráció.