A betegeket a háziorvos vizsgálja meg a rendelési időben, illetve az új ügyeleti rendben az esti órákban is. Éjszaka és a hétvége nagy részében viszont már a mentősöké a feladat. Az új rendszert már életbe léptették három vármegyében, egy hosszabb, sikeres tesztelési időszak után.
Ügyeleti időben a 1830-as számon kell jelezni, ha valakinek orvosra van szüksége. Szakemberek szerint ezzel egyszerűbb és hatékonyabb lett az ellátás.
Bevezetését az orvosi kamara azonban meg próbálta akadályozni. Korábbi álláspontját megváltoztatva támadni kezdte a háziorvosi ügyelet korszerűsítését. Volt olyan orvos is, akit etikai eljárás alá vontak, amiért tájékoztatást tartott az új rendszerről.
Kapcsolódó tartalom
Felmondólevelet postázott az orvosoknak a Magyar Orvosi Kamara – erről ír a Magyar Nemzet. A portál úgy tudja: ehhez egy sablont is közzétettek az Orvosok Lapjának februári számában.
Most a követelések nyomatékosításán van a sor, azzal, hogy csatlakoztok a meghirdetett akciónkhoz – szólította fel a kollegáit Kincses Gyula, az orvosi kamara elnöke még azelőtt, hogy a kormány kezdeményezte a kötelező kamarai tagság eltörlését. A Magyar Nemzet megjegyzi: a nyugdíjas fül-orr-gégész régóta politizál, de igazán ismert a vizitdíj bevezetése idején lett.
Kincses Gyula volt ugyanis a Gyurcsány-kormány egészségügyi államtitkára 2007-ben, amikor a korábbi ígéretekkel ellentétben bevezették a vizitdíjat és a kórházi napidíjat.
A Magyar Nemzet emlékeztet: Gyurcsány Ferenc a 2006-os választási kampányban még azt mondta, hogy nem készülnek vizitdíjat szedni azért, hogy az emberek bemehessenek a háziorvosukhoz.
Kapcsolódó tartalom
A lap azt írja: Kincses Gyulát négy éve egy jól beazonosítható baloldali kötődésű orvoscsoport jelöltjeként választották meg a kamara élére. Később a MOK kezdeményezésére törölték el a hálapénzt és a kormány döntött az orvosbérek soha nem látott mértékű emeléséről is. De az orvosi kamara programjában is szerepel az új orvosi ügyeleti rendszer, amely ellen most épp ők tiltakoznak.
A Magyar Orvosi Kamara a betegbiztonságot veszélyezteti azzal, hogy visszaél a hatalmával – ezt az egészségügyért felelős államtitkár nyilatkozta a Magyar Nemzetnek. Takács Péter hangsúlyozta: azokat az orvosokat fenyegetik, akik esküjükhöz híven egyszerűen csak dolgozni és gyógyítani akarnak. Az államtitkár kiemelte: az új ügyeleti rendszer az eddiginél sokkal jobb feltételeket teremtett az abban résztvevőknek. A kötelező orvoskamarai tagság megszüntetése pedig az orvosokat védi.
Kapcsolódó tartalom
Az Országgyűlés egy hete fogadta el azt a jogszabálymódosítást, amely megszünteti a kötelező orvosi kamarai tagságot, enélkül is végezhető orvosi tevékenység, az etikai eljárások pedig átkerültek az Egészségügyi Tudományos Tanácshoz.