Az orvosi kamara nyíltan fenyegette az orvosokat, ami a legsötétebb kommunista időszakot idézte – jelentette ki Takács Péter, a BM egészségügyi államtitkára az országgyűlési vitában. Hozzátette: vérlázító és elfogadhatatlan, hogy a kamara a betegellátást veszélyezteti az akciójával, amit a kormány nem hagyhat szó nélkül.
Folyamatos a munka a Híradó adásában bemutatott dunavarsányi rendelőben. A betegek többsége általános panaszokkal érkezik; mindenkit ellátnak a rendelési idő végéig. Sokaknak azonban ezen túl van szüksége ellátásra: őket az új sürgősségi háziorvosi ügyeleti rendszerben látják el a jövőben.
A változást elsőként február elején Hajdú-Bihar vármegyében vezették be, március 1-jétől pedig Győr-Moson-Sopron és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében is az Országos Mentőszolgálat veszi át a feladatokat.
Az új rendszer lényege, hogy ha valakinek ügyeleti időben van panasza, akkor a 1830-as telefonszámot kell hívnia.
Kapcsolódó tartalom
Bár a Magyar Orvosi Kamara (MOK) többször is azt állította, hogy támogatja az új ügyeleti rendszer bevezetésének elvi alapjait, most mégis ezt a változtatást használják nyomásgyakorlásra. A szervezet februári rendkívüli küldöttgyűlése után több balliberális portál már arról cikkezett, hogy lázadnak a háziorvosok, akik „letétbe helyezték a felmondásukat”.
A MOK odáig ment, hogy etikai eljárás alá vonta az egyik vármegyei háziorvosi szakmai vezetőt, aki tájékoztatót tartott az új ügyeleti struktúráról a kollégáinak. Erről az ügyről az Index számolt be.
„A kolléga mellett is kiállunk, akiért innen is szolidaritást vállalunk” – áll a kamara közleményében.
Az ügy megdöbbentette a szakma jelentős részét. Az országos kollegiális szakmai vezető háziorvos az M1-en elmondta: aggályosnak tartja, ami történt.
Békássy Szabolcs kifejtette: az, hogy kollégája tájékoztatót tartott az új ügyeleti rend szerkezetéről, még nem ütközik a kamarai szabályokba. „Nem látom, hogy ez kamarai szabályba ütköző tevékenység lett volna. Egész egyszerűen az OKFŐ-vel (Országos Kórházi Főigazgatóság – a szerk.) kötött feladatellátási szerződése értelmében végezte a tevékenységét” – mondta Békássy Szabolcs, a kollegiális háziorvosi szolgálat szakmai vezetője.
A korábbi híresztelésekkel ellentétben kevesebb munka mellett, de több pénzért végzik majd ügyeleti feladatukat a háziorvosok
– erről Szilágyi István beszélt az M1-nek. A Győrben praktizáló címzetes gyermekgyógyász cáfolta, hogy az új rendszer zavart okoz majd a betegellátásban.
„Én optimista vagyok, azt hiszem, hogy egy kicsit kevesebb munkával egy kicsit több pénzért – igaz, hogy változott helyen (kell majd praktizálni) –, de a lakosság nem fog ebből semmi rosszat érezni. Az orvosi ügyelet megmarad, a lakosság el lesz látva. Eddig volt egy külön vállalkozása a győri orvosoknak, az szervezte az ügyeletet. Ez most átkerül egy országos program (keretében) az Országos Mentőszolgálathoz, (amit) már ki próbálták Hajdú-Biharban. Most bevezetik Szabolcsban és Győrben, és ők azt jelentették, hogy pozitív tapasztalataik vannak. Ez talán mindenkinek jó lesz” – fejtette ki Szilágyi István gyermekgyógyász főorvos.
Kapcsolódó tartalom
A MOK szembemehetett a hippokratészi esküvel – erről már a Magyar Nemzet írt. A lapnak Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója beszélt arról, hogy az eset példátlan, és szembemegy azzal, amire az orvosok felesküdtek.
ifj. Lomnici Zoltán, a Századvég jogi szakértője arról beszélt: ha bebizonyosodik, hogy valóban nyomásgyakorlás történt, akkor az orvosi kamara letért arról az útról, ami miatt létrehozták.
„Letért arról az útról az adott szakmai érdekvédelmi, önkormányzati képviseleti szervezet, amelyet a törvény kijelölt számára és ha letért az útról és adott esetben a pártpolitika területére lép, akkor már nem feltétlenül alkalmas betölteni azt a szerepet, amelyre a törvény létrehozta” – fogalmazott ifj. Lomnici Zoltán.
A kormány a kialakult helyzetet elfogadhatatlannak tartja, ezért nyújtotta be a Belügyminisztérium a törvényjavaslatot, amiben a kötelező orvosi kamarai tagság megszüntetését javasolja. A kamara szerint valótlanságokkal támadják őket.
„A kormány abszolút valótlan indokokkal – ki merem mondani, hogy hazugságok vagy nem valós információk alapján – indított nagyon durva támadást a Magyar Orvosi Kamara ellen” – véli Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara elnöke.
Csakhogy a kötelező kamarai tagság korábban éppen akkor szűnt meg, amikor Kincses Gyula még a Gyurcsány-kormány egészségügyi államtitkára volt. Évekkel később a Fidesz vezette be újra.
Az Országgyűlés kedden kivételes eljárásban tárgyalja a kötelező orvosi kamarai tagság megszüntetéséről szóló törvényjavaslatot. Az indoklás szerint a módosításra azért van szükség, mert az emberek egészségügyi ellátásához való joga alkotmányos alapjog, amit veszélybe sodor a Magyar Orvosi Kamara azzal, hogy hatalmával visszaélve nyomást gyakorol az orvosokra és fenyegeti őket.