Aktuális

Lövöldözés volt a franciaországi Montpellier bírósága előtt, többen meghaltak

„Felemelő érzés volt segíteni a bajban” – könnybe lábadt szemekkel, vastapssal köszöntötték a hazatérő mentőcsapatokat

| Szerző: hirado.hu
Újabb magyar mentőcsapatok érkeztek haza Törökországból. A katasztrófavédelem HUNOR mentőcspata csaknem egy hetet töltött a földrengés sújtotta területen, ezalatt 17 túlélőt – köztük három gyereket – mentettek ki. A Református Szeretetszolgálat kutató-mentő csapata is hazaérkezett, ők öt túlélőt találtak a romok alatt. A mentőcsoportok tagjai azt mondták: felemelő érzés volt segíteni a bajban.

Csaknem egy hétig megállás nélkül, éjjel-nappal túlélők után kutattak a HUNOR mentőszervezet tagjai Törökországban. A mentés több megható pillanatát az M1 kamerája is rögzítette.

Múlt szerdán például egy sérült fiatal nőt találtak a romok alatt, akit élve sikerült a felszínre hozni. A HUNOR mentőcsapat tagjait a Terrorelhárítási Központ speciális egységei is segítették.

A mentőegységet szállító katonai gép nem sokkal vasárnap éjfél után szállt le a Liszt Ferenc repülőtéren. A mentőcsapat tagjai azt mondták:

felemelő érzés volt segíteni a bajban.

Valami elképesztően csodálatos érzés volt, amikor egy-egy élőt sikerült kihoznunk. Nemcsak a hozzátartozók, hanem teljesen ismeretlen emberek jöttek oda hozzánk, és nagyon jó érzés volt, hogy így szerettek minket” – nyilatkozta Tátrai János, a HUNOR parancsnokhelyettese.

Kapcsolódó tartalom

A hazaérkező csapatot a repülőtéren a honvédelmi miniszter fogadta. Szalay-Bobrovniczky Kristóf megköszönte mindazok munkáját, akik részt vettek a mentésben.

A magyar ember olyan, hogy segít egymásnak, valamint segít országon belül és országon kívül is. Láthattuk ezt a koronavírus idején is, láthattuk ezt az Ukrajnában sújtó háború során az ide érkező menekültekkel kapcsolatban, és most láthattuk Törökországban is, hogy ezek a kiváló magyar férfiak és hölgyek kimentek és a tudásuk legjavát adták azért, hogy segíthessenek” – fogalmazott.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter, Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára, Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke és Góra Zoltán tűzoltó altábornagy, a BM OKF főigazgatója (szemben, b-j) fogadja az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) Törökországból hazaérkezett HUNOR kutató-mentő csapatának tagjait a Liszt Ferenc repülőtéren (Fotó: MTI/Illyés Tibor)

Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára azt mondta: a magyar mentőcsapatok számtalan családnak adták vissza a reményt, néhánynak pedig a családtagjait is. Hozzátette:

a segélyakciók tovább folytatódnak Törökországban.

„A török kormány közzétette a felhívását, hogy mi az, amire szükségük van hosszú távon, akár egészségügyi felszerelésben, takarókban, ruházatban és egyebekben, úgyhogy ezt is megvizsgáljuk, hogy ezek közül a kérések közül mit tudunk teljesíteni, és természetesen, amit tudunk, azt teljesíteni fogjuk” – fejtette ki.

Kapcsolódó tartalom

Izgatottan várták családtagjaik a Magyar Református Szeretetszolgálat kutató-mentő csoportjának tagjait is. Ők is szerencsésen hazaérkeztek vasárnap este.

Heten voltunk kinn az első két napban, ezek közül ketten önkéntes tűzoltók, ketten hivatásos tűzoltók, hárman pedig keresőkutyások voltak. Ekkor három kutya volt velünk. Óriási szükség volt a kutyákra, ugyanis a katasztrófának ebben a stádiumában már nem voltak abban az erőben, illetve sokszor a lélekjelenlét is hiányzott ahhoz, hogy a túlélők jelezni tudják, hogy ott vannak” – magyarázta Juhász Márton, a Magyar Református Szeretetszolgálat ügyvezető igazgatója.

A szeretetszolgálat 15 millió forint értékben nég tonnányi adományt is eljuttatott a helyszínre.

Kiemelt kép forrása: Facebook/Magyar Református Szeretetszolgálat

Ajánljuk még