Baleset

Videón az ámokfutás! Négy vármegyén át menekült a lopott autóbusszal

×
Kövessen minket Facebook-on is!

Már követem az oldalt!

Kimagasló eredményt ért el a rendőrség a maffialeszámolások felderítésében

Balogh János országos rendőrfőkapitány a kilencvenes évek maffialeszámolásos ügyeiről tartott pénteken Budapesten nemzetközi sajtótájékoztatót, amelynek témája az 1999-ben megölt Döcher György ügye és a tíz halálos áldozattal járó dunaszerdahelyi mészárlás felderítése volt.

A rendőrfőkapitány hangsúlyozta, a fáradságos, sokszor zsákutcába torkolló, néha reménytelennek látszó nyomozások meghozták az áttörést a magyar és szlovák rendőrség együttműködésének köszönhetően. „A bűnözés nem ismer határokat, így a bűnüldöző szervek sem állnak meg azoknál” – húzta alá, kiemelve: évtizedek távlatából sikerült felderíteni a szóban forgó bűncselekményeket.

A Fővárosi Főügyészség 2022 decemberében emelt vádat a Döcher-gyilkosság gyanúsítottjaival szemben, életfogytig tartó fegyházbüntetést indítványozva. Az 1999. február 2-án Budapesten történt kettős emberölésben az ügyészség közleménye szerint az alvilági körökben jól ismert Döcher Györgyöt és bolgár testőrét lőtték le a Budapest XV. kerületében található Palotás kisvendéglőben.

A nyomozás során beszerzett bizonyítékok alapján a bűncselekményt a Turek becenéven ismert U. Alex (aki H. Sándor, H. Alex és D. Alex neveket is használt) megbízására B. Karol szlovák állampolgár követte el. A két elkövető jelenleg is letartóztatásban van.

A Döcher-gyilkosság nyomozásakor felmerült, hogy összefüggés lehet a kettős emberölés és a nem sokkal később, 1999. március 25-én elkövetett dunaszerdahelyi vérengzés között, amely során tíz embert lőttek le a Fontana nevű bárban – mutatott rá a sajtótájékoztatón Jeney Áron, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda igazgatója.

Azt mondta: voltak információik arról, hogy a szlovák és a magyar szervezett bűnözés aktívan együttműködött, de csak 2021 és 2022 során sikerült bizonyítékokhoz jutniuk arról, hogy a két ügy összefügg. Közlése szerint egy majdnem 70 fős nyomozócsoport dolgozott a leszámolások ügyén.

Jeney Áron közölte: Döcher György és testőre megöletésére Turek kérte fel S. Lajos nevű barátját, aki egy Dunaszerdahelyen működő szervezett bűnözői csoport tagja volt, amelyhez B. Karol is tartozott.

A két áldozatot húsz lövéssel ölték meg.

Turek ezt a szívességet azzal hálálta meg – folytatta az igazgató -, hogy aktívan közreműködött a dunaszerdahelyi mészárlásban. A gyanú szerint a dunaszerdahelyi mészárlás B. Karol, Turek és az időközben elhunyt Sz. Árpád részvételével zajlott, akik közül B. Karol korábban már beismerő vallomást tett a szlovák rendőröknek.

Lubomír Danko, a szlovák Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség igazgatója kiemelte: szlovákiai viszonylatban a dunaszerdahelyi az eddigi legnagyobb tömeggyilkosság. Felidézte, 2016-ban kezdtek el nyomozni az S. Lajos körüli csoport után, amely a legbrutálisabb bűnözői csoportok közé tartozik Szlovákiában: a tíz dunaszerdahelyi áldozattal együtt összesen hatvan embert „likvidáltak”.

Lubomír Danko, a szlovák Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség igazgatója, Stefan Hamran szlovák országos rendőrfőkapitány, Balogh János országos rendőrfőkapitány és Jeney Áron, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda igazgatója (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)

„Eddig 23 holttestet sikerült kiásni, egyes esetek jogerősen le is zárultak, és bízom benne, hogy belátható időn belül további eseteket is sikerül lezárni” – tette hozzá.

A dunaszerdahelyi vérengzés kapcsán az igazgató hangsúlyozta: a tízes gyilkosság ügye a nyomozás lezárása előtti stádiumban van, és a lezárást követően vádemelési javaslattal fogják átadni a szlovák ügyészségnek az ügyet.

Azt mondta:

Turek és Karol B. közvetlenül részt vett a bűncselekmény elkövetésében, de mellettük nyomozás folyik Krisztián K.-val és Richárd V.-vel szemben is.

Beszámolt arról is, hogy Karol B. és Krisztián K. külön eljárásra lettek utalva, ők együttműködnek a rendőrséggel. Turek továbbra is tagadja, hogy részt vett volna a mészárlásban – fűzte hozzá. Kérdésre válaszolva Lubomír Danko elmondta: noha a Döcher-ügy és a dunaszerdahelyi eset összefügg, önálló eljárásokat folytatnak le a két ügyben, az egyiket Magyarországon, a másikat pedig Szlovákiában.

Stefan Hamran szlovák országos rendőrfőkapitány arról beszélt: a magyar és szlovák rendőrség professzionális és kitartó együttműködése vezetett ahhoz, hogy sikeresen tárjanak fel olyan ügyeket, amelyek megoldását már senki nem várta.

A sajtótájékoztatón bemutatták a nyomozások során, Magyarországon megtalált fegyvereket is. Balogh János és Stefan Hamran megemlékeztek továbbá az alig egy hete hősi halált halt Baumann Péter posztumusz rendőr főhadnagyról is.

Ajánljuk még