Baleset

Halálos gázolás miatt késnek a Nyugatiba tartó vonatok

Nemcsak a környezetünket, hanem egészségünket is károsíthatja az e-hulladék

| Szerző: hirado.hu
Az alkatrészek többsége nehézfémeket és halogénezett anyagokat tartalmaz, amelyek megfelelő kezelés nélkül kilúgozódnak és a talajba, később pedig az ivóvízbe és az élelmiszerekbe jutnak.

A karácsonyi ünnepeket követően, illetve január elején az e-hulladék mennyisége is az átlagosnál nagyobb mértékben növekszik világszerte. A legnépszerűbb ajándékok toplistáját ugyanis a háztartási készülékek és elektronikai cikkek vezetik, ezáltal több berendezés és eszköz válik ilyenkor feleslegessé, mint az év többi időszakában. Az e-hulladék pedig nemcsak környezetünkre, de egészségünkre is kimagasló kockázatot jelent – hívta fel rá a figyelmet a Magyar Nemzet.

Okostelefon, laptop, kávéfőző, mosógép – csak néhány olyan elektronikai eszköz és berendezés, amely nélkül ma már szinte elképzelhetetlenek modern mindennapjaink.

A Waste Electrical and Electronic Equipment Forum (WEEE) legfrissebb adatai szerint az Európai Unióban átlagosan 74 elektronikai cikk található háztartásonként, amelyek közül 17 termék – például fülhallgató, merevlemez vagy kábel – csupán a fiókok mélyén hever, a világon pedig több mint ötmilliárd mobiltelefonból vált elektronikai hulladék 2022-ben

„Kiemelt jelentőséggel bír tehát, hogy az elektronikai hulladékot is gyűjtsük szelektíven, illetve minél nagyobb arányban újrafeldolgozzuk azokat”

– hangsúlyozta a Magyar Nemzetnek Agatics Roland, a DTkH Nonprofit Kft. ügyvezetője.

Mindeközben az ENSZ szervezete, a Nemzetközi Távközlési Egyesület legutóbbi globális jelentése szerint e-hulladékból kontinensünkön keletkezik a legtöbb bolygón. Ám fontos megjegyezni azt is, hogy visszagyűjtésükben is világelsők vagyunk: az EU felmérése szerint kevesebb mint 40 százalékukat hasznosítottuk 2020-ban.

Mosógépek, villanytűzhelyek

Az Eurostat adatai arról tanúskodnak, hogy a feleslegessé vált elektromos és elektronikus berendezések közül a nagy háztartási készülékekből, egyebek mellett mosógépekből és villanytűzhelyekből van a legtöbb. Ezek az összes begyűjtött e-hulladék 52,7 százalékát teszik ki. Ezt 14,6 százalékkal a szórakoztató-elektronikai cikkek és napelempanelek, majd 14,1 százalékkal a számítástechnikai és távközlési eszközök – laptopok, nyomtatók – csoportja követi. Míg a sort a fogyasztói berendezések, a szolárpanelek és a háztartási kisgépek – videokamerák, fénycsövek, porszívók, kenyérpirítók – zárják – ismertette Agatics Roland.

A veszélyes anyagok ívóvízbe és élelmiszerbe juthatnak

A szakember kiemelte: a veszélyesnek minősülő e-hulladék nemcsak környezetünkre, de egészségünkre is kimagasló kockázatot jelent. Az alkatrészek többsége például nehézfémeket – higanyt, ólmot, krómot –, valamint halogénezett anyagokat tartalmaz, amelyek megfelelő kezelés nélkül kilúgozódnak, és a talajba, később pedig az ivóvízbe és az élelmiszerekbe jutnak. Kiemelt jelentőséggel bír tehát, hogy az elektronikai hulladékot is gyűjtsük szelektíven. A még ép, vagyis összeszerelt állapotú e-hulladékot az erre kijelölt hulladékudvarokban lehet leadni. A feleslegessé vált háztartási nagygépeket – új termék vásárlása esetén – az áruházak elszállítják, az elektronikai cikkek jelentős részét, továbbá a kiégett izzókat és a lemerült elemeket a műszaki áruházak is visszafogadják.

A kiemelt kép illusztráció. (Fotó: MTI/EPA/Sascha Steinbach)

Ajánljuk még