A szántók, a kertek és a gyümölcsösök tulajdonosainak is fizetniük kell Hódmezővásárhelyen azóta, hogy a Márki-Zay Péter vezette baloldali többségű közgyűlés november közepén földadót vetett ki a városban. A baloldal bukott miniszterelnök-jelöltje azzal indokolta az adót, hogy a városnak pénz kell, például szociális támogatásokra. A hektáronként csaknem tízezer forintnyi összeg Márki-Zay Péter szerint meglehetősen szerény.
Hódmezővásárhely polgármestere az új adó kivetésének megszavazása előtt azt mondta: ezt az áldozatot a földtulajdonosok vállalhatják.
Szakértők szerint viszont
a gazdákat óriási kihívások elé állította az energiaválság: nőttek az üzemanyagköltségek és a műtrágyaárak is. Az aszály miatt ráadásul drasztikusan drágult az öntözés.
Csongrád-Csanád megyében több mint százezer hektárnyi aszálykárt jelentettek a gazdák, ezt tetézi a Márki-Zay Péter-féle földadó – hívta fel a figyelmet Szél István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) megyei elnöke, aki gazdaellenesnek nevezte az intézkedést.
Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke hangsúlyozta: bár az adó a földtulajdonosokat terheli, az összeg a gazdák által fizetett bérleti díjakban is megjelenik, a hatásait pedig mindenki megérzi majd.
A Magosz és a NAK kedden közös petíciót indított a földadó ellen, szerintük ugyanis a hódmezővásárhelyi példa csak a kezdet.
A baloldal az egész országban bevezetné a földadót, ha lehetne – mondta Nyitrai Zsolt miniszterelnöki biztos, aki leszögezte: a magyar gazdák kárára nem lehet válságot kezelni. Nyitrai Zsolt hangsúlyozta, hogy a gazdákkal kötött megállapodást tiszteletben tartva a kormány kiemelt társadalompolitikai feladatnak tekint minden agrárkérdést, ezért a földadó ügyében is támogatni fogja az érdekképviseleteket.