Rettenetesen kemény embert faragott belőle a börtön
– emlékezett meg róla Varga János. Az ötvenhatos szabadságharcos elmondta, hogy Wittner Mária tizenhárom évet volt a börtönben, ahol a varrodában dolgozott. Varga János kiemelte: a szabadságharcosok a forradalom után nem hitték már el, hogy megélik kommunizmus bukását. Wittner Mária 1970-ben, az utolsó ötvenhatosok között szabadult, amnesztiát azonban nem kapott.
Wittner Mária története nemcsak a szabadságharc története, hanem a kádári megtorlás embertelenségének és cinizmusának is az egyik legfontosabb szimbóluma
– hangsúlyozta Földváryné Kiss Réka, a Nemzeti Emlékezet Bizottság elnöke.
Kapcsolódó tartalom
Wittner Mária történetmesélései irányként és példaként szolgáló tettei jelentik nagyságát és hagyatékát – így emlékezett egykori mentorára Kravecsánszki Ádám. A Polgári Magyarországért Alapítvány elnöke hozzátette: Wittner Mária csodálatos, jóságos, mélyen vallásos ember volt, aki soha nem várt cserébe semmit a jó tetteiért.
A rendszerváltoztatás után Wittner Mária aktív szerepet vállalt a magyar közéletben, 1989-tól a Magyar Politikai Foglyok Szövetségének elnökhelyettese, 2022-től a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület elnökségi tagja, 2006-tól 2014-ig a Fidesz országgyűlési képviselője. A forradalomról, börtönéveiről több visszaemlékezést írt, életéről portréfilm készült Hóhér, vigyázz! címmel.
Ez a mi hazánk, a mi országunk történelme volt, erre emlékezni kell, hiszen ’89-ben az ’56-os csontokra épült a rendszerváltás, és tiszteletben kell tartani a halottakat, nekik köszönhető az, hogy a fiatalok ma nyugatra mehetnek, ott tapasztalatokat szerezhetnek, tanulhatnak, csak jöjjenek vissza, mert a haza mindenkit visszavár
– mondta a filmben a szabadságharcos.
Kiemelt kép: Wittner Mária 1956-os halálraítélt, korábbi országgyűlési képviselő, az esemény helyszínéül szolgáló Csepel díszpolgára az életéről szóló, Wittner és a világ – Wittner Mária ’56 lángjának őrzője című könyv bemutatóján a Kozma István Magyar Birkózó Akadémián 2022. február 26-án. Az albumot Matúz Gábor állította össze. (Fotó: MTI/Kovács Tamás)