Tóth Máté közösségi oldalán számolt be a történelmi jelentőségű beruházás részleteiről, valamint az akkumulátor-gyártás stratégiai jelentőségéről.
Az energiajogász bejegyzésében kiemelte: a kínai Contemporary Amperex Technology Co. Limited (CATL) a világ legnagyobb akkumulátor gyártójaként az ország történetének legnagyobb beruházását végrehajtva több mint 9000 embernek fog munkát adni Debrecenben. Mindez egy gazdasági konjunktúra időszakában is elismerésre méltó lenne, egy válságokkal teli időszakban azonban kiváltképp átlagon felüli eredmény.
Kapcsolódó tartalom
A szakértő szerint azonban a közvetlen eredmények mellett mindenképpen beszélni kell a beruházás hosszútávú, stratégiai jelentőségéről.
Kiemelte,
a közeljövőben gazdasági fejlődés egyik meghatározó kérdése a villamosenergia tárolása lesz, aminek kulcsa az akkumulátor-gyártás.
Villamosenergia-tárolásra az eddig leggyakrabban használt szivattyús-tározós típusú erőművek csak korlátozott mértékben állnak rendelkezésre hazánkban, az akkumulátor gyár megjelenése azonban új, a gazdaság számára jóval előnyösebb technológiai változást jelent.
Tóth Máté hangsúlyozta: az akkumulátorok gyártása nem csupán az autókba, hanem gyakorlatilag az egész villamosenergia-szektorba is szolgáltatja majd az energiát.
A szakértő szerint mindez azért bír rendkívüli jelentőséggel, mert a a villamosenergia nagyobb mértékű és költséghatékonyabb tárolása a megtermelt és elfogyasztott villany, azaz kereslet és kínálat között teremt egyensúlyt, az optimalizált helyzet pedig rendszerszinten fogja csökkenteni a villamosenergia költségeket.
„Ez rezsicsökkentés piaci alapon” – fogalmazott a szakértő.
„Miért örüljünk tehát az akkumulátornak? Akkumulátor kell az autókba, a telefonokba, de az erőművek mellé, a villamosenergia-rendszerbe is. Ez az érdekünk, és ez a jövő. Az akkumulátor, a villamosenergia-tárolás a rugalmassági szolgáltatások lehetőségeit növelik, amik meg egészen röviden a villamosenergia-rendszerben rejlő kiaknázatlan lehetőségeket jelentik. Akkumulátor, rugalmassági szolgáltatás, aggregálás ahhoz kell, hogy piaci alapon és eszközökkel tudjuk optimalizálni a villamosenergia-felhasználást: ez fontos szolgáltatásokat ad az átviteli rendszerirányító MAVIR-nak, egyúttal ez rezsicsökkentés piaci alapon, végső soron a mi villanyszámlánkat fogja csökkenteni” – foglalta össze a beruházás jelentőségét az energiajogász.