
Maróth Gáspár az új kormányzati ciklusban a honvédelmi tárca védelempolitikáért és védelmi fejlesztésekért felelős államtitkáraként folytatja kormánybiztosként megkezdett munkáját. Az államtitkár ezt a változást azzal indokolta, hogy a geopolitikai helyzet miatt a honvédelmi ügyek fajsúlyosabbá tétele, az államigazgatás teljes vertikumára történő kiterjesztése teljesen új Honvédelmi Minisztériumot igényel. Így visszakerül a tárcához a honvédelmi ágazatot érintő stratégiák kidolgozása, beleértve a társminisztériumokkal közös stratégiákat is.
Továbbá kiemelte:
„feladatunk, hogy a teljesen megváltozott biztonsági környezetben, ebben a történelmi időszakban még jobban felpörgessük a védelmi tervezés folyamatát, az ezt támogató szakmai rendszerek munkáját a minisztériumban, illetve a honvédség keretein kívülre is kiterjesszük az ezzel kapcsolatos teendőket”.
Az államtitkár szerint ebben a struktúrában a legfajsúlyosabb szakmai terült az, hogy az innováció és a képességfejlesztés stratégiája is visszakerül a Honvédelmi Minisztériumba.
„Teljesen új helyettes államtitkárságként szintén ismét házon belül kap helyet a védelmi ipar koordinációja, a védelmi beszerzés, a védelmi exportügynökség, illetve visszakerül a tárca égisze alá a HM Ei Zrt. is. Ezzel párhuzamosan megjelenik a NATO-ban már nagyon régóta hangoztatott és elvárt reziliencia-stratégia – tehát a nemzeti ellenálló képesség kialakításának stratégiája – is” – fogalmazott.
Maróth Gáspár az interjúban arról is beszélt, hogy a haderőtervezésre jelenleg több folyamat is hatást gyakorol. Az államtitkár hozzátette: a területet 2016-ban kivonták a Honvédelmi Minisztérium struktúrájából, és nem véletlenül kerül éppen most vissza, hiszen alapvetően megváltozott a biztonsági környezet. Azonban ez a változás „nem tegnap történt”, ugyanakkor komolyan felgyorsult fejlődést eredményezett a hadiiparban.
„Mindez teljesen új doktrinális változásokat hoz majd a hadműveleti stratégiákba is. A siker egyik kulcsa pedig a minél gyorsabb, hatékonyabb adaptáció a modern kor változásaihoz. ”
– hangsúlyozta.
A honvédelmei alap a biztosítás a haderőfejlesztésre
Több országban is rendkívül komoly gondot okoz az elindított haderőfejlesztési programok finanszírozása, függetlenné tétele a gazdasági folyamatoktól – mondta az államtitkár, majd hozzátette: leegyszerűsítve úgy tudná megfogalmazni a lényeget, mintha a honvédelmi alap megteremtésével a magyar kormány biztosítást vett volna rá, hogy a világpolitikában és a világgazdaságban érvényesülő negatív folyamatok semmiképpen se érinthessék a haderőfejlesztési programot.
Maróth Gáspár szerint
a jelenleg zajló haderőfejlesztés jelenti annak zálogát, hogy Magyarország kimaradjon a háborúból: ez békénk, a magyar emberek biztonságának egyik legfőbb garanciája.
Továbbá az államtitkár úgy véli, hogy a teljesen megváltozott világ hadseregeiben a katona a legnagyobb érték. A valódi high-tech eszközökkel összefüggésben az önállóan dönteni képes, jó helyzetfelismerő képességgel, magas műszaki kvalifikációval rendelkező, doktrinálisan kiképzett katonaállomány léte a legértékesebb – magyarázta. Majd összegezve elmondta: „tehát vizsgálnunk kell, mely rendszerek védik egy adott konfliktusban a legmaximálisabb mértékben az embereinket, miként tudjuk őket a legnagyobb biztonsággal hazahozni bármilyen bevetésről”.
Ukrajnai háború: a magyar védekezés egyik legfajsúlyosabb eleme, hogy kivonjuk magunkat ebből
Az államtitkár az ukrajnai háborúval kapcsolatban elmondta, hogy ez az első olyan komoly háború a világban, ahol a kommunikációs erőtér, konkrétan az irányított tömeghisztéria hatása sem lebecsülendő.
„A magyar védekezés egyik legfajsúlyosabb eleme, hogy kivonjuk magunkat ebből, és megvédjük az országot: nem szabad olyan döntésekbe sodródnunk, ami nem Magyarország, nem a magyar emberek érdeke”
– fogalmazott.
A NATO-t nem, a tagországokat azonban megosztja a háború
Az államtitkár leszögezte, hogy a NATO-t katonai értelemben egyáltalán nem osztja meg a háború. „Világos, ki az agresszor, világos, kit támadtak meg, világos, hogy itt területi átrendezést hajtanak végre, és az is világos, hogy katonai értelemben a NATO-nak hol a pozíciója ebben a kérdésben” – fogalmazott.
Majd hozzátette: ugyanakkor a tagországok – főleg a befolyásosabb tagországok – a támogatások tekintetében eltérő politikai véleményen vannak, és a közvélemény fejében utóbbi gyakran összekeveredik a szervezet által képviselt stratégiával.
„A NATO védelmi szövetség, és háborúzó félként semmilyen szinten nem vesz részt az orosz–ukrán háborúban ”
– hangsúlyozta Martóth Gáspár, majd hozzátette, hogy akkor sem, ha egyes tagországai involválva érzik magukat a konfliktusban.
A hollywoodi filmhős szerepében tetszelegő nyugati politikusok
Az ukrán háború kapcsán az államtitkár azt is elmondta, hogy
nyugaton sok politikai vezető nem viseli jól a pszichés nyomást, és valamiféle hollywoodi filmhős szerepében tetszelegnek.
Eközben döntéseiknek nincs hatása a saját nemzetükre, hiszen országaik távol helyezkednek el a konfliktuszónától. Nekünk történelmileg is mások a hagyományaink: még közvetlen családi élményeket őrzünk a háborús helyzetekről, Ukrajna pedig a szomszédunk.
Így aztán nem szabad felelőtlenül nyilatkozgatni, irreális elvárásokkal biztatni a közvéleményt.
„Teljesen egyértelmű és világos érdekünk, hogy abbahagyjunk minden teljesen felesleges kardcsörgetést, és minél előbb béke legyen”
– emelte ki Maróth Gáspár.

Jó ütemben halad a magyar haderőfejlesztés
„Jó fázisban indítottuk be az egykori szovjet haditechnika lecserélését, és jó ütemben is haladunk vele. Nem levetett, másodkézből szerzett eszközöket, hanem valóban a legmodernebb berendezéseket vásároltuk meg, amelyek technológiailag a Magyar Honvédség stabil gerincét adják majd” – mondta az államtitkár.
Majd kiemelte. hogy most az a legfontosabb, hogy átálljunk egy teljesen újfajta haderő-képre, és a világ élvonalába tartozó technikai eszközeinkből, hadiiparunkból származó tudás doktrinálisan is beépüljön a Magyar Honvédség tervei közé.
„Vagyis kis létszámú, magasan képzett, rendkívül ütőképes haderőt kell formálnunk, ahol – ismét hangsúlyozom – a katonák tudása a legnagyobb érték”
– szögezte le.

Magyar Honvédség megítélése a NATO-n belül messze átlagon felüli
Magyarország mindent teljesít, amit a NATO felé vállalt – márpedig nincs ezzel így minden tagállam. Ebből a szempontból a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program, a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség megítélése a NATO-n belül messze átlagon felüli – mutatott rá az államtitkár.
Majd kifejtette, hogy ez már csak amiatt is rendkívül lényeges, mivel a mostani konfliktus egyértelműen megmutatja: fontos országvédelmi garancia, ha megbecsült tagok vagyunk egy katonai szövetségben.
Majd hozzátette, hogy a NATO-ajánlásként létező GDP-arányos 2 százalékos költségvetési ráfordítási arány alapvetően jó technológiai alappal rendelkező hadseregekre találták ki, ahol időről időre pótolni kell a kifutó-kipontozódott modelleket, de nem nulláról kell felépíteni egyes képességeket, mint itthon.
„Ez is csak arra világít rá, hogy a 2000-es évek baloldali kormányzatai alatt történt brutális leépítéseknek – mint régi bűnöknek – hosszú az árnyéka”
– világított rá Maróth Gáspár.
Majd hozzátette: az akkori honvédelmi vezetők döntési inkompetenciájának eredményeit még nagyon sokáig szenvedjük majd. Nekünk precíz döntéseket kell hoznunk, hiszen egyetlen rossz lépés is komolyan hátráltathatja a program végrehajtását – hangsúlyozta.