A világ nagyot fordult a magyar baloldal pártjaival. Egyrészt áprilisban újabb kétharmados vereséget szenvedtek a parlamenti választásokon, másrészt az elmúlt években sorra jöttek létre a különböző politikai formációk azzal a céllal, hogy vezető szerepre törjenek.
2013-ban az LMP-t elhagyó politikusok Karácsony Gergely és Szabó Tímea vezetésével megalapították a Párbeszéd Magyarországért mozgalmat. A Párbeszéd frontembere – Karácsony Gergely azonban – a 2018-as választáson már az MSZP hullámain kellett, hogy belavírozza pártja három képviselőjét a parlamentbe.
Néhány hónapja pedig Márki-Zay Péter, a baloldal bukott miniszterelnök-jelöltje azt közölte, pártot fog alapítani.
Legutóbb pedig már a hódmezővásárhelyi polgármester Mindenki Magyarországa Mozgalmához köthető tüntetést is bejelentettek Ébredj, ellenzék, Gyurcsány Ferit karanténba! címmel – számolt be a Magyar Nemzet.
Jakab Péter, a Jobbik volt párt- és frakcióvezetője augusztus 20-án azzal állt elő, hogy Magyarországnak kell egy újabb Szent István, így aztán a szivárványkoalíció hat másik pártja mellett ő is egy mozgalom indulását jelentette be.
Kapcsolódó tartalom
Nem a kormánnyal, hanem az ellenzékkel elégedetleneket akarja megszólítani a Jobbik bukott elnöke – véli Talabér Krisztián. A Nézőpont Intézet elemzője a Kossuth Rádióban kifejtette: Jakab Péter most arra a kudarcra próbál építkezni, ami az ellenzék elmúlt tizenkét évét jellemezte.
A szakértő arról is beszélt:
Jakab Péter most arra készül, hogy a politikai jövőjét kitolja még, amíg lehet, ami tovább élezi a konfliktust a baloldalon, különösen a DK és a Momentum között.
„Olyan a világon nincsen, hogy egy politikai oldalt nyolc vagy akár tíz párt képviseljen három, négy, öt százalékokkal, és abból szeretnének ők politikai teljesítményt elérni. Úgyhogy a következő évek feladata az az lesz, hogy a sorokat rendezzék. Szerintem Gyurcsány Ferenc ezt felismerte már sokkal korábban is, soha nem azt tűzte ki célul, hogy akkor kormányváltás lesz – (noha) lehet, hogy ezt kommunikálta –, de négy évéből négy évben a DK célja az volt, hogy a párt megmaradjon és növekedjen. Ezt stabilan elérte, ehhez viszont az kellett, hogy stratégiailag tervezzen.”
Ennek a tervezési folyamatnak lesz része az is – tette hozzá Talabér Krisztián –, hogy Gyurcsány Ferenc megpróbál majd úrrá lenni a Momentumon, és a következő két évben megpróbálja a szőnyeg alá söpörni a baloldali pártot az európai parlamenti és az önkormányzati választásokig.
Kiemelt képen: Jakab Péter, a Jobbik volt párt- és frakcióvezetője (Fotó: MTI/Kovács Attila)