Nem az energiajogi szabályozás, nem is az esetleges támogatási sémák szabályai, hanem az építési-létesítési korlátok zárják ki a gyakorlatban a szélerőművek létesítését – írta Tóth Máté energiajogász csütörtöki Facebook-bejegyzésében. Felhívta a figyelmet, hogy ennek oka indokolt módon energiapolitikai, a korábbi visszaélésszerű, átgondolatlan beruházások és azok kiszabályozási terhei miatt bevezetett „megállj!” volt. Az eddigi egyetlen széltendert a baloldali kormányzatok alatt indították el, majd állították is le.
Bejegyzésében a szakember felidézte azokat az állapotokat, amikor
a baloldali kormányzatok olyan jogi helyzetet teremtettek, amely nem volt képes hatékonyan szabályozni a szélparkok létesítésének rendszerét,
miközben az engedélyek száma egyre csak emelkedett, ami érthető, hisz már egy-két megawattos szélturbina is évi százmillió forintos bevételt hozott az üzemeltetőjének.
A profitot magyarázza az is, hogy a szélturbinák által megtermelt áramot a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító törvényben rögzített áron volt köteles átvenni, és ez a tarifa a 2006 körüli időkben a kétszerese volt a hagyományos hazai erőművek árainak.
Az akkori szabályozás azt sem vette figyelembe, hogy Magyarországon a szélenergia nem olyan megbízható, mint egyes tengerparti országokban, a szélkerekek teljesítménye akár perceken belül is jelentősen megváltozhat, így azokat a nagy rendszerekre kötni kockázatos.
Bár az igénylések száma folyamatosan emelkedett, a bizonytalan helyzetet mégis kezelni kellett. Az első és eddig egyetlen széltendert a baloldali kormányzatok alatt írták ki, és ők voltak azok is, akik leállították azt, ami természetesen nem hatja meg azokat, akik az Orbán-kormányok nyakába varrnák, hogy nem épülnek új szélerőművek Magyarországon. A korábbi tapasztalatok alapján az állam megfizette a tanulópénzt, így a későbbiekben az energia, illetve egyéb biztonsági tényezőket is figyelembe vevő szabályozás jöhet létre, ami újabb hasonló beruházásokat hozhat létre.
Erre utal Palkovics László nyilatkozata, amelyet a török Anadolu hírügynökségek adott. A technológiai és ipari miniszter az interjúban arról beszélt, hogy
a hazai naperőművi kapacitások a jelenlegi háromról nyolc gigawattra emelkednek a jövő év végére,
emellett a geotermikus és a szélenergiába való befektetéssel tizenhatmilliárd eurós fejlesztés valósulhat meg a következő évtizedben, ami azt jelenti, hogy az ötödik Orbán-kormány igenis számol a szélparkokkal.
Fotó: Horváth Péter Gyula/hirado.hu