logo

Műsorújság

×
Kövessen minket Facebook-on is!

Már követem az oldalt!

Energiajogász: A hazai gázkészletek kitermelésével enyhítjük az energiaválságot

| Szerző: hirado.hu
Tóth Máté energiajogász Facebook-oldalán az energiaválság kapcsán a nyékpusztai gázkitermelés fokozásáról írt, mely munkálatok már januárban elindulhatnak. A Békési-medencében elhelyezkedő Szabadkígyós, Gyulavári és Nyékpuszta bányatelkein megtalálható tömött homokkövekben tárolt földgáz van. Az MVM részvételével létrehozott vegyesvállalat számos térségbeli kút lemélyítését végzi majd, kiépítve a kapcsolódó gázinfrastruktúrát is. Maga a projekt ötéves, a termelés fokozatos, többfázisú lesz, az első kút januárban termelésbe is áll, a további kutak, lemélyítések pedig ezt követően következnek, így a következő fűtési szezonra már jelentős mennyiséggel járulhat hozzá a békési kitermelés a hazai fogyasztás fedezéséhez.

Dr. Tóth Máté energiajogász szerint míg Nyugat-Európa csak azzal van elfoglalva, hogy Oroszországból ne érkezzen gáz, addig azon is érdemes elgondolkodni, hogy más forrásból hogyan lehet ezt pótolni.

A szakember szerint ezért fontos a hazai gázkitermelés fokozása,

ezért januárban már termelhet is az első kút Nyékpusztán, a Békés megyei úgynevezett „nem hagyományos” gázmezőn.

Az energiajogász bejegyzésében arra is rámutatott, hogy korábbi nyilatkozatában már jelezte, a hazai olaj és gáz kitermelése hamarosan fokozódni fog, azonban a nehezebben hozzáférhető olaj- és gázmezőkön költségesebb, sokszor lényegesen innovatívabb technológiával. Tóth Máté szerint a termelés fokozása elkezdődik, melyet két dolog tesz együttesen lehetővé, egyrészt az ellátási szükséghelyzet, amibe Európa sodródott, másrészt pedig a világpiaci ár emelkedése.

A világpiaci ár emelkedése miatt sok ismert és részben feltárt gázmezőn, ahol a korábbi, lényegesen alacsonyabb világpiaci árak mellett egyszerűen nem érte meg a kitermelés, most gazdaságosan a felszínre hozhatók a szénhidrogének, így a hazai kitermelés fokozása üzletileg is időszerű és racionális döntés

– mutatott rá a szakember.

Magyar Dallas?

Bejegyzésében Tóth Máté továbbá arra is felhívta a figyelmet, hogy a földben lévő magyar olaj- és gázkészletek nem elhanyagolhatók, ugyanis

a teljes hazai földgázigény hozzávetőlegesen 14 százalékát eddig is a hazai termelés fedezte, ezt azonban igen körültekintő készletgazdálkodással termeljük, nem pedig a földgázkészletek felelőtlen kisajtolásával.

Ez a hazai kitermelt mennyiség egy az egyben az egyetemes szolgáltatásra jogosultak, tehát a lakosság és korábban a kisebb nem lakossági felhasználók igényeinek kielégítésére megy az úgynevezett felajánlási rendelet alapján.

A termelt mennyiség mellett hazánk összes ismert gázmezőjén van fokozható feltárási és termelési kapacitás, a nem hagyományos szénhidrogének kutatására és termelésére pedig közel tucatnyi engedélyezett bányatelek szerepel a nyilvántartásban. Hazánk főként az alacsony áteresztőképességű, tömött homokkövek földgáza tekintetében rendelkezik jelentős potenciállal. Megfelelő, eredményes próbafúrások után másodlagos és harmadlagos kitermelés keretében fokozott fizikai, kémiai eljárásokkal (gázbesajtolás, elárasztás, kémiai, mikrobiológiai módszerekkel) megtámogatott úgynevezett EOR/IOR-technológiával lehet a repedezett természetes olaj- és földgáztároló rétegekből további olajat és gázt kinyerni, erre azonban – tapasztalatból tudom, mivel dolgoztam ilyen kitermelési szerződésekkel, sőt vittem is ilyen pert – megvan a hazai tudás. Pontosan itt jönnek képbe a nem hagyományos gázmezők, mint a nyékpusztai – fejtette ki az energiajogász.

Mi történik Nyékpusztán?

A Békési-medencében elhelyezkedő Szabadkígyós, Gyulavári és Nyékpuszta bányatelkein megtalálható tömött homokkövekben tárolt földgáz van. „Az MVM részvételével létrehozott vegyesvállalat számos térségbeli kút lemélyítését végzi majd, kiépítve a kapcsolódó gázinfrastruktúrát is. Maga a projekt ötéves, a termelés fokozatos, többfázisú lesz, az első kút januárban termelésbe is áll, a további kutak, lemélyítések pedig ezt követően következnek.”

„A következő fűtési szezonra már jelentős mennyiséggel járulhat hozzá a békési kitermelés a hazai fogyasztás fedezéséhez. Nem mellesleg a kitermelés munkahelyeket teremt, élénkíti a gazdaságot és helyi iparűzési adót is keletkeztet”

– emelte ki Tóth Máté.

A szakember továbbá hozzátette, hogy a minél hamarabbi termelésbe állítás érdekében a szokásos közigazgatási hatósági engedélyezési eljárásokat fel kell gyorsítani, ennek érdekében nyilvánítja egy frissen megjelent kormányrendelet a békési gázmező-kitermelés megvalósításával összefüggő közigazgatási hatósági ügyeket nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé, magát a projektet pedig kiemelten közérdekű beruházássá.

Ajánljuk még