Lánczi Tamás megkérdezte a vendégeitől, hogy meddig tarthatja meg Európa és a nyugati világ azt amiben erős, a történelmi narratíváját. A történetmeséléshez és a globális sztorik eladásához rengeteg eszköz áll a rendelkezésünkre, a filmek, internet stb.
Egyébként a téma azért vetődött fel, mivel ez volt az első év, amikor többen iratkoztak le a Facebook közösségi média oldaláról, mint ahányan csatlakoztak, mindeközben a TikTok kínai gyártású videómegosztó közösségi platform kezdi átvenni a helyét. Emellett pedig azt látjuk, hogy az olyan jelentős esemény, mint az Oscar-gála, is veszít nézettségéből.
Fodor Gábor, a Közép-európai Rendszerváltást Kutató Intézet igazgatója szerint
sokáig a Nyugat lesz az éllovas, viszont megjelennek a keleti versenytársak is.
Bayer Zsolt író, publicista elmondta, hogy az egész fiatalságuk arról szólt, hogy pártba szerveződtek, és a fal rosszabbik oldalán ülve vágytak a vasfüggöny túloldalára. A publicista viszont a jelennel kapcsolatos csalódottságát Ady Endre Az ős Kaján című versének általa átalakított soraival fejezte ki:
„Szent Nyugat vesztett varázsa, ez a gyalázatos jelen”.
A műsorban téma volt még az április 3-i országgyűlési választások eredménye is.
Réz András filmesztéta, író úgy látja,
sokan maradtak képviselet nélkül a választások kétpólusúvá válásával, akik az egyesült ellenzék „kormányzásképtelenségétől való félelmükben” inkább a meglévő kormánypártra szavaztak.
Hozzátette, a szövetkezett pártok ellentmondásos nyilatkozatai után, a politikai nézetei ellenére is, számára megnyugtató volt a választások végkifejlete.
Fodor elmondta, szerinte az ellenzék megszűnt Magyarországon, amely a Fidesz–KDNP hatalomtechnikai hatalmas győzelme ellenére problémákat vet fel.