Arra a műsorvezető által fölvetett kérdésre, hogy milyen politikát folytat Németország régi-új kormánya (utalva arra, hogy ennek a kormánynak vannak olyan tagjai is, akik már a Merkel-féle koalícióban is szerepet vállaltak), Kiszelly Zoltán politológus úgy fogalmazott:
„Megpróbálják megtartani az Európai Uniót, ameddig tudják finanszírozni”.
Megadja Gábor szerint Berlin „ijesztő” irányba tart. Az eszmetörténész felidézte Kissingert: „Szegény öreg Németország, túl nagy Európának, túl kicsi a világnak”. Úgy vélte: Németország „mindig eljut oda, hogy neki valamiféle általános felelősségi köre egész Európát befolyásolni”, s mindig van valamiféle domináns ideológia, melynek nevében át akarják alakítani az egész kontinenst.
Amerikától kapták?
Hozzátette: a németek „képtelenek felfogni, hogy vannak nem-németek is Európában”, ami konfliktusokhoz vezet.
Mindemellett Németországot az Egyesült Államok a háború után nemcsak katonailag, hanem ideológiailag is megszállta – emlékeztetett Megadja; „a Grundgesetz, a német alkotmány (a Német Szövetségi Köztársaságban 1949-ben lépett életbe – a szerk.) tulajdonképpen amerikai szerzemény”. Épp úgy „megírták nekik” az alkotmányt, mint a japánoknak – ez volt az utolsó két sikeres gyarmatosítási projektje az Egyesült Államoknak. Ennek mintájára most a woke, az úgynevezett „haladó” ideológia vezérli Németországot. Ennek alapján próbálják az emberek gondolkodását is átalakítani.
Az amerikaiak a japánoknak meghagyták a császárt, az olaszoknak a káoszt, a németeknek meg új szabályt adtak – idézte Francis Fukuyama könyvét, az Államépítést Kiszelly Zoltán. Hozzátette: most ezt a szabályt, ideológiát „teljesítik túl 110 százalékkal”. A politológus George Friedman magyar származású amerikai geopolitikai elemzőt is citálta, miszerint
Németország jóléte fele részben az exporttól függ, ez az export pedig jórészt az Európai Unióba irányul.
Kiszelly szerint a 2015 óta jelentkező migrációs válságot is ebben a szellemben kezeli Berlin: mivel ők
a beérkező migránsokat potenciális munkaerőként kezelik,
akiket azonnal igyekeznek is elhelyezni, s ezt a szemléletet erőltetnék rá más államokra is. A politológus szerint ez a racionalitás határozza meg a német migránspolitikát, talán erősebben, mint a woke-ideológia.
Visszanézheti a teljes adást: