logo

Műsorújság

×
Kövessen minket Facebook-on is!

Már követem az oldalt!

Feljebb tolja a fizetéseket a minimálbér emelkedése, bónuszként jön erre az adó-visszatérítés

| Szerző: hirado.hu
Átlagosan 10 százalék fölötti béremelkedésre számít ebben az évben a kormány, ami akár a 14 százalékot is elérheti – jelentette ki Bodó Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár az M1-en. A minimálbér emelése értelemszerűen feljebb tolja a fizetéseket is, így februárban sok millióan az eddiginél több pénzt kapnak a munkahelyükön. Erre jön még egyfajta bónuszként a gyermeket nevelő szülők számára az szja-visszatérítés – foglalta össze az M1 Híradója.

Az eddig rendelkezésre álló adatok alapján a következő hónapban több mint 1,4 millióan kapják kézhez a családi adó-visszatérítést. Ez a szám még tovább nőhet, hiszen a következő napokban dolgozzák fel teljesen a VISSZADÓ-nyilatkozatokat.

Aki ezt a dokumentumot pontosan és határidőre kitöltötte, illetve, akinek az utalási adatait ismeri a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, mert ő kapja a családi pótlékot, az biztosan számíthat arra, hogy már a következő hónapban hozzájut a tavaly befizetett személyi jövedelemadójához.

Ami például egy általános iskolás gyereket nevelő szülő esetében, aki igénybe veszi a családi adókedvezményt, több mint 630 ezer forint lehet.

Tállai András, a Pénzügyminisztérium államtitkára az MTI-nek azt mondta: az adó-visszatérítéshez való jog nem veszhet el.

Kapcsolódó tartalom

Vagyis, aki elmulasztotta tavaly december végéig benyújtani a VISZADÓ-nyilatkozatát, valamint az adóhatóság nem ismeri az utaláshoz szükséges adatait, az az szja-bevallásában igényelheti az adó-visszatérítést. A nemzetközi adózás történetében egyedülálló családi adó-visszatérítés minden gyermeket nevelő szülőnek jár.

De a várandós édesanyák és házastársaik is számolhatnak a kormány segítségével, mint ahogy azok is, aki rokkantsági járadékban részesülnek.

Összesen több mint 600 milliárd forint pluszbevétellel számolhatnak a gyermekes szülők 2022-ben az adó-visszatérítés miatt.

A családokat segíti a minimálbér és a garantált bérminimum 200, illetve 260 ezer forintra emelése is. A legkisebb bérek 20-20 százalékos növekedése ugyanis tovább húzza majd a kereseteket felfelé.

Várhatóan 10–14 százalékkal nőnek majd az átlagbérek 2022-ben, erről a foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár beszélt az M1-en. Bodó Sándor felhívta a figyelmet, hogy a minimálbérhez kapcsolódó juttatások – így például az álláskeresési járadék – a minimálbér összegével megegyező mértékben, azaz 200 ezer forintra nőtt.

Szintén 20 százalékkal emelkedett a nyugdíj előtti segély összege is és a különböző munkaerőpiaci programok esetében a támogatásokat is ennyivel tudta a kormány emelni – fűzte hozzá.

Már emelt összeggel támogatják azokat a vállalkozásokat, amelyek alacsony iskolai végzettségűeket, hosszabb ideje állás nélkül lévőket és szakképzett fiatalokat foglalkoztatnak.

Elemzők szerint a két számjegyű bérnövekedést segíti – a legkisebb bérek emelése mellett – az is, hogy idén a kormány különböző adócsökkentésekkel 750 milliárd forintot hagy a vállalkozásoknál. De ezt erősíti még, hogy a gazdaság újranyitását követően több szektorban is munkaerőhiánnyal küzdenek, amit csak a fizetések emelésével lehet enyhíteni.

Ajánljuk még