V. Naszályi Márta: „Az áram világpiaci ára töredéke annak, amit a magyarok fizetnek érte”
A szakértő válasza:
- A szállítási és műszaki korlátok miatt a villamos energiának nincs világpiaci ára; legfeljebb az európai, vagy a magyar áramtőzsde árait tudjuk vizsgálni.
- A magyarok által fizetett áramszámlák három fő komponensből állnak; termékdíjból, rendszerhasználati díjból és adóból.
- Az előző havi piaci árak – mind az európai, mind a magyar tőzsdén – csaknem négyszer olyan magasak voltak, mint a termékdíj, de a teljes szolgáltatási díjat (azaz a három komponenst együttesen) is jelentősen meghaladták.
V. Naszályi Márta: „Az állami gázkereskedő cégek sokkal kevesebb pénzért veszik a gázt, mint amennyibe kerül a magyar embereknek”
A szakértő válasza:
- A szolgáltatók beszerzései nem nyilvánosak, de azt tudjuk, hogy a lakossági igények jelentős részét a hosszútávú szerződés keretében beszerzett gázzal fedezik.
- Mivel a szerződés árképletében szerepelnek a tőzsdei árak is, így a szolgáltató beszerzési ára vélhetően a lakossági termékdíj és a piaci árak között van.
- A jelenlegi árkörnyezetben azonban kizárt, hogy a szolgáltató olcsóbban jut földgázhoz a rezsicsökkentett, hatósági áraknál.
V. Naszályi Márta: „Az áram ára folyamatosan nő, miközben az infláció miatt mindenkinek kevesebbet ér a pénze”
A szakértő válasza:
- Az áram piaci ára valóban növekszik, azonban a lakossági tarifák – a rezsicsökkentésnek és az azt biztosító, hatóságilag rögzített tarifáknak köszönhetően – 2014 óta nem változtak.
- A rögzített lakossági árak visszafogják az inflációt.
V. Naszályi Márta: „A profitot az állam és a Fidesz-közeli energiacégek zsebelik be”
A szakértő válasza:
- A jelenlegi magas árkörnyezet az energiaszolgáltatóknak veszteséget okoz.
- A lakossági ellátás nagy részét az MVM végzi, ami egy állami tulajdonú vállalat.
V. Naszályi Márta: Naszályi (Jávor Benedekre hivatkozva): „az alacsony energiaár formájában juttatott támogatások nagy része nem a rászorulókat éri el, hanem a többet fogyasztó, jobb módú háztartásokat segíti”
A szakértő válasza:
- Egy háztartás energiafogyasztását elsősorban nem annak jövedelme, hanem a háztartásban élők száma befolyásolja.
- Ráadásul a rezsiköltségek az alacsony jövedelmű háztartások kiadásaiban nagyobb arányt képviselnek.
- Az alacsony energiaár – volumen alapján – legnagyobb mértékben a nagycsaládosokat, jelentőség szerint pedig az alacsony jövedelműeket támogatja.
V. Naszályi Márta: Naszályi: „a rezsicsökkentés nemcsak megtartható és megtartandó, de fenntarthatóbbá is tehető zöld megoldásokkal, megújuló energiaforrások használatával, szigeteléssel, az energiahatékonyság javításával”
A szakértő válasza:
- Nem világos, hogy Naszályi állításaiból (a poszt azzal a mondattal kezdődik, hogy: „A rezsicsökkentés óriási hazugság”, de az előbbi pontok is meglehetősen kritikusak) hogyan következik az a konklúzió, hogy megtartaná a rezsicsökkentést.
- Az energiahatékonysági beruházások valóban fontosak, ezzel minden bizonnyal a kormány is egyetért, mert az előző hónapokban indította el Magyarország történetének eddigi legnagyobb lakossági napelemes és fűtéskorszerűsítési pályázatát.
A címlapfotón: V. Naszályi Márta (Fotó: MTI/Illyés Tibor)