logo

Műsorújság

×
Kövessen minket Facebook-on is!

Már követem az oldalt!

Fürjes Balázs: Megújul a Városmajor

| Szerző: hirado.hu
Zöldebb, rendezettebb, felhasználóbarátabb parkot hozunk létre Buda szívében, a XII. kerületben, közel a II. és I. kerülethez is. Megjelent a tervpályázati felhívás – írta közösségi oldalán Fürjes Balázs fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár.
Fotó: Fürjes Balázs Facebook

Az államtitkár leszögezte, hogy „a kormányzati Budapest Fejlesztési Központtal nyílt tájépítészeti tervpályázatot hirdetünk a Városmajor megújítására. A pályázaton bárki elindulhat, a pályaműveket a szakmai zsűri anonim módon, az egyes tervek alkotóinak ismerete nélkül bírálja el – csak az számít, milyen a terv, nem az, hogy ki rajzolta le!”

Fürjes Balázs azt is írja, hogy a tervpályázat a Városmajor megújításának első lépése. A cél egyértelmű: Buda legrégibb parkja jó minőségű, gondozott zöldfelületekkel, minőségi futókörrel, tágas kutyafuttatóval és megújult utcabútorokkal tagolt zöld szigetként szülessen újjá.

Az alapok és a részletek kidolgozásában szorosan együttműködnek Pokorni Zoltánnal, a kerület polgármesterével és a Városmajori Parkbarátok Egyesületével. Hangsúlyozta „Budapest közös ügyünk!” ezért a terveket elbíráló szakmai zsűriben részt vesz a Fővárosi Önkormányzat főépítésze és főtájépítésze is.

A Városmajor Buda első közkertje, komoly történeti múlttal rendelkezik. Sok budai polgár és budai család kötődik ide, a park mindennapjaik része – ma mégsem méltó ehhez a kitüntetett szerephez! – írta bejegyzésében Fürjes Balázs.

Fotó: Fürjes Balázs Facebook

A városmajori közpark megújítása a tervek szerint a következők szerint alakul:

Bővítik a park zöldjét, összefüggő vízfelületet terveznek!

A park séta- és pihenőkerti funkcióját szeretnék erősíteni. Több és jobb minőségű zöldfelületet hoznak létre: tisztásokat, gondozott pihenőtereket. Új fákat is ültetnek, a tervezett összefüggő vízfelület pedig tovább erősíti majd a park kikapcsoló, felfrissítő természetét. A jövőben nem lehet majd autóval behajtani a parkba, vagy a Major zöldjében parkolni.

Megújítják a játszótereket, új utcabútorokat helyeznek el!

Kényelmes és tartós padok, asztalok lesznek a parkban. A környék legjobb, legváltozatosabb játszótere lesz itt! Több korosztály számára használható játékokkal, pelenkázóval felszerelt mosdóval, padokkal a felnőtteknek.

Rendbe teszik a park bejáratait, újra gondolják a belső ösvényeket, úthálózatot!

Fontos, hogy a Városmajor könnyen és biztonságosan megközelíthető legyen: gyalogosan, biciklivel, a tömegközlekedés irányából. A belső úthálózatot úgy építik át, hogy az a gyalogosoknak és a futóknak is kényelmes legyen. A szomszédos Vérmezővel pedig új gyalogos és kerékpáros kapcsolatokat is kialakítanak.

Csillapítják a forgalmat!

Ahol ez nem bénítja meg a város és a kerület forgalmát, ott előnyben részesítik a gyalogosok és a biciklisek szempontjait – így az egész Városmajor környéke élhetőbb lesz.

Minden korosztályt, minden igényt kiszolgáló parkot építenek!

Ezt szolgálják majd a tematikus parkrészek. A sportolni vágyók számára meghosszabbítják, szélesítik és jobb minőségűvé teszik a futókört, megújítják és kényelmes öltözővel szerelik fel a sportpályákat. Az idősebbeknek csendesebb pihenőtereket alakítanak ki. A családosoknak és kisgyermekeseknek pedig korszerű játékokkal felszerelt játszótereket. A mozgáskorlátozottakra is gondolnak – a Városmajor akadálymentesen megközelíthető és használható lesz!

Biztonságból sosem elég!

Jó minőségű közvilágítással, parkőrökkel és kamerarendszerrel garantálják, hogy a Városmajor napnyugta után is biztonságos legyen!

Kutyás élményparkot is kialakítanak!

Külön erre a célra kialakított területen, változatos játékokkal, hogy négylábú barátaink is jól érezzék magukat. Biztosítják, hogy kutyás időtöltés ne okozzon a parkhasználók között konfliktust.

Közösen terveznek

Fürjes Balázs szerint a cél, hogy a különböző parkhasználók (kutyások, sportolók, pihenni vágyók) szempontjai között egy jó egyensúlyt találjanak. És úgy szülessen újjá a Városmajor, hogy az a budaiak sajátja legyen, az itt élők magukénak érezzék az új parkot. Ezért a tervpályázat előtt is alapos kérdőíves felmérést végeztek, a pályázatot együtt készítették el a Városmajori Parkbarátok Egyesületével és Pokorni polgármester csapatával.

Tavasszal és nyáron két alkalommal is megkérdezték a parkhasználók véleményét. A következő évben több workshopot, közösségi tervezési alkalmat szerveznek az itt élőknek, érdeklődőknek.

Ahogy minden városépítő munkánknál, a budaiak érdekében most is együttműködnek az érintett szereplőkkel. A pályázat elbírálására egy igazán színes zsűri állt össze: ellenzéki és kormánypárti delegáltak és a tájépítész szakma legjobbjai.

Ajánljuk még