A válság ellenére jól teljesít az építőipar

 

Tavaly novemberben az építőipari termelés 5,0 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az épületek építése 7,7, az egyéb építményeké 2,2 százalékkal nőtt - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az októberihez mérten 12,1 százalékkal nőtt az építőipar szezonálisan és munkanaphatással kiigazított termelése, június óta minden hónapban magasabb volt az előző havinál, novemberben 27,3 százalékkal meghaladta a májusi mélypontot.

Az építőipari ágazatok közül az épületek építésében 4,7 százalékkal, az egyéb építmények építésében 1,4, a speciális szaképítésben 7,9 százalékkal bővült a termelés 2020 novemberében az egy évvel korábbihoz viszonyítva.


Tavaly novemberben a megkötött új szerződések volumene 55,5 százalékkal nőtt, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 87,1, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 35,5 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest.

Az építőipari vállalkozások 2020. november végi szerződésállományának volumene 2,7 százalékkal magasabb volt a 2019. november véginél. Az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 53,8 százalékkal nagyobb, az egyéb építményeké 15,0 százalékkal kisebb volt, mint egy évvel korábban.

Tavaly az év első tizenegy hónapjában az építőipari termelés 9,9 százalékkal mérséklődött éves összevetésben.

Az építőipar termelési értéke 3796,7 milliárd forintot tett ki 2020 első tizenegy hónapjában, amelyből 2132,2 milliárd forint az épületekben, 1664,4 milliárd forint pedig az egyéb építményekben öltött testet.


Június óta az építőipar teljesítménye minden hónapban magasabb volt az előző havinál, novemberben az előző havi értékekhez képest újabb 12,1 százalékkal nőtt, így már hatodik hónapja látszik az építőipar kilábalása a koronavírus-járvány okozta válsághelyzetből - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) csütörtökön az MTI-vel.

A közlemény szerint a tavaszi visszaesés korrekcióját jelzi, hogy a májusi mélyponthoz képest folyamatosan, novemberre már 27,3 százalékkal javult az építőipari termelés volumene.

Novemberben az épületek építése 7,7 százalékkal, az egyéb építményeké 2,2 százalékkal nőtt éves alapon. Szintén kedvező, hogy az új szerződések volumene 55,5 százalékkal nőtt, a november végi szerződésállomány volumene pedig 2,7 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

A tavalyi év első három negyedévében 12 876 darab lakásépítésre került sor, amely 25 százalékos bővülést jelent éves összevetésben. Budapest kivételével az ország egész területén dinamikusan növekedtek a használatbavételek az első kilenc hónapban, mivel a 2018. november 1-je előtt már építési engedéllyel rendelkező projektek 2023 végéig 5 százalékos áfakulccsal értékesíthetők, valamint a 2018. november 1-je után építési engedélyt szerzett ingatlanfejlesztéseket illetően, 2019 végével bezárólag számos lakásnál már előlegként kifizethették a vételár teljes összegét a kedvezményes lakásáfa miatt.

A következő időszakra vonatkozóan bizakodásra ad okot az EU-források felhasználása, valamint a vállalati és az állami beruházások, a Gazdaságvédelmi Akcióterv beruházási támogatásai, illetve a kedvezményes kamatozású vállalati beruházási hitelek is.

A lakásépítési és lakásfelújítási piac a lakóingatlan-piacon január elsejétől érvényben levő támogatásoknak (új lakóingatlanokra érvényes 5 százalékos áfa alkalmazása, családi otthonteremtési kedvezmény igénybevételénél visszaigényelhető áfa és illetékmentesség, tetőtér-bővítés támogatása, otthon-felújítási támogatás és hitel) köszönhetően ismét felélénkülhet - olvasható az ITM közleményében.