A természeti törvények örök értékek, amelyek akkor is működnek, ha emberek nem vesznek róla tudomást. Az erkölcsi értékek is hasonlóak, nem attól függ, hogy elfogadjuk-e őket, vagy sem – nyilatkozta Veres András Győri megyéspüspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke a Kossuth Rádió A nap kérdése adásában.
Veres András győri megyés püspök (Fotó: MTI/Bodnár Boglárka)
A kereszténység mára a világ legüldözöttebb vallásává vált, a közösséget naponta érik atrocitások a nyugati országokban, de az európai katolicizmus bástyáját, Lengyelországot is elérték már. A támadások két legnagyobb ellenállást kiváltó témája az abortusztilalom és meglepő módon az, hogy tanításaikkal összeegyeztethetetlen a lombikbébi program.
Hogyan garantálható az élethez, az emberi méltósághoz való jog, ha az is viszonylagossá válik, hogy ki az ember, és mi az élet? Ezekre a kérdésekre válaszolt Veres András püspök.
A katolikus egyház ellen nagyon sok atrocitás történik amelyek belső elfordulást mutatnak. Sokan a keresztényekben látják a bajok források, de látnunk kell, hogy ez jut érvényre a tapasztalt atrocitásokban.
Összefüggésben azzal a mentalitással szemben állnak, amellyel
relativizálódnak az emberi értékek, így a vallás és a tekintély.
Ez ott indult el, hogy igyekeztek lerombolni az egyház, az állam, a tanári, vagy a szülői tekintélyt. Abból a személyes önkényből, hogy az egyén bármit megtehet és semmiféle igazodást nem fogad el saját életében, adódnak a felforgató cselekedetek. „Ez a fajta abszurd idealizálása az egyén szabadságának anarchiához vezet”.
Szó esett egy októberi interjúról, amelyben Veres András arról beszélt, hogy „még mindig nagyon fájdalmasnak” tartja a lombikprogramot, amit „teljesen ki kéne iktatni a gyakorlatból, mert súlyos bűnöket követünk el vele”. Elmondta, hogy ez nem az egyéni véleménye, hanem a katolikus egyház hivatalos tanítása.
Elmondta, hogy a katolikus egyház is ajánl „olyan versenyképes módszereket, amelyek sikeresebbek, mint a lobbik program” és amelyek maradandó tartós gyógyítást is adnak. Ezek természetes módon próbálják helyreállítani a termékenységet, mint a NaPro Technológia (NPT) és a FEMM vizsgálat. Állami támogatással ezeknek
az eljárások gyakorlására már 40 orvost és tanácsadót képeztek ki és az Irgalmas Kórházban,
ahol egy külön termékenységgel foglalkozó osztályt is felállítottak.
A lengyelországi eseményekről elmondta, méltatlan ez a fajta agresszió, amely az egyház megalázására irányul, de „minket nagyobb alázatra, szelídségre, türelemre kell hogy intsen.
Az abortuszról elmondta, hogy ebben a kérdésben az egyház álláspontja változatlan: A magzati életszakasz nem jogosít fel minket, hogy elpusztítsunk egy emberéletet. Miközben
felháborodunk, hogy ha egy állatot megölnek és kukába dobnak, ha törvényesen, kórházakban megölnek magzatokat, azon mégsem háborodnak fel.
A szeretetnek sokféle kifejezési formája van. Egy fogyatékos gyermeket vállaló anyukától meglepő dolgot idézett. Azt mondta neki az anya, hogy talán a három egészséges gyermekétől sem kapott annyi szeretet, mint a negyedik, fogyatékossággal élő gyerektől, aki nem is beszélt, csak nyögdécselni tudott.