Egyesek liberális kígyókeltetőnek, mások a hazai művészképzés fellegvárának tartják a modellváltás előtt álló Színház- és Filmművészeti Egyetemet. Miképpen lehet ennyire eltérően megítélni egy intézmény munkáját, és vajon miért rekedt meg a napi sárdobálás és az olykor hisztérikus politikai kinyilatkoztatások szintjén az egyetemi átalakítás tárgyalása, amely mára már háborús állapotokat is idéz – erről kérdezte vendégeit Gulyás István az M5 Ez itt a kérdés című műsorában.
Szigethy Gábor színház- és irodalomtörténész, a Színház- és Filmművészeti Egyetem volt tanára a műsorban elmondta, ő már húsz évvel ezelőtt jelezte Székely Gábornak, az egyetem igazgatójának, hogy rossz irányba indultak el, nem a fejlődés útjára léptek. „Több okból is, de az alapvető ok az, hogy nemcsak Székely Gábor, hanem Európa is elfelejtette, hogy mi az akadémia és az egyetem között a különbség” – emelte ki. Hozzátette, ennek az lett az eredménye, hogy
létrehoztak egy emészthetetlen, korcs egyetemi rendszert, a művészképzést és a tudósképzést összemosták.
„Ezért is tarthatatlan a mostani állapot, ezért lenne szükség a változtatásokra. Le kell ülni, meg kell beszélni a nézeteltéréseket, és meghozni egy olyan döntést, ami mindenki számára megfelelő, ami az előrehaladást segíti elő” – mondta.
Hozzátette, ma a kormányt hibásan azzal vádolják, hogy erőszakos, mindent saját maga akar iránytani. A probléma viszont az, hogy a vádlók nem veszik észre, nem a kormány az erőszakos, hanem a kisebbség, hiszen most is az egyetemi hallgatók követelnek.
A beszélgetésben arra is kitért, hogy igazán visszásnak tartja, hogy jelenleg Magyarországon csak diplomával lehet művészi pályára lépni.
Fáy Miklós kritikus szerint
teljesen jogos, hogy a diákok akarnak dönteni saját sorsukról.
Hozzátette, igazán jó látni, hogy még a mai fiatalok is képesek az összefogásra egy érték, egy intézmény megvédése érdekében.
Apáti Bence újságíró, a Budapesti Operettszínház balettigazgatója arról beszélt a műsorban, hogy kultúrharccal vádolják a jobboldalt, alaptalanul. Felhívta a figyelmet arra, napjainkban a filmiparban épp a konzervatív értékek vannak földbe tiporva, hiszen egy külföldi sorozat, film nem készülhet el egy transznemű és legalább négy kisebbségi szereplő nélkül.
Arra is kitért, úgy érzi, a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) egyik hibája az volt, hogy a tanárok politikai értemben semlegesnek vallották magukat, mégis rendezéseikben, megnyilvánulásukból kiderül ideológiai álláspontjuk, az, hogy baloldali eszméket képviselnek. Így a konzervatív világnézetű hallgatók fel sem merték vállalni gondolataikat, észrevételeiket.
Egy másik problémára is felhívta a figyelmet, mégpedig arra, hogy
több rendező ismerősétől is azt hallotta, nem lehet a frissen végzett színészekkel dolgozni, filmet, sorozatot forgatni, mert nagyon sok a manír a játékukban.
Kukorelly Endre író szerint az egyetem előtt barikádot épített hallgatók úgy élik, élték meg a változtatásokat, hogy az intézmény elvesztette az autonómiáját. Azt érzékelik, hogy tanévkezdéskor nem arra az egyetemre fognak járni, ahová ők eredetileg felvételiztek.
Kitért arra is, a mostani események egy pártpolitikai játszma kivetülései. Hozzátette, itt
nem arról van szó, hogy Vidnyánszky Attila rendezői nagyságát bárki is megkérdőjelezné.
„Arról van szó, hogy a kormány bele akar szólni a kultúrába. Ezt a beleszólást akarják megakadályozni a hallgatók, az egyetem vezetői” – fogalmazta meg véleményét Kukorelly Endre.
Arról is beszélt a műsorban, hogy a politika nem a pártideológiáról kéne szóljon, hanem a közügyek felkarolásáról, megoldásáról, de véleménye szerint sajnos ez egyelőre az országban nem érvényesül.
A diákok kedd délután tették közzé nyilatkozatukat a közösségi médiában is közvetített sajtótájékoztatón. Felidézték, hogy az egyetemet hétfőn éjfélkor elfoglalták, majd megkezdték a közös gondolkodást az egyetem jövőjéről és arról, hogy milyen képzésben szeretnének részt venni.
Az intézménybe csak az egyetem polgárait engedik be.
A tájékoztatón elhangzott: a hallgatók elutasítják az SZFE modellváltásáról szóló törvényt a jelenlegi formájában, akárcsak a kuratórium és a felügyelőbizottság tagjait és kinevezésük módját. Elutasítják az új fenntartó által elfogadott alapdokumentumokat és elutasítanak bármilyen, önkényesen kinevezett új vezetőséget.
A diákok közlésük szerint követelik egyebek mellett a szenátus jogköreinek visszaállítását és azt is, hogy az állam ne vonulhasson ki teljesen az egyetem finanszírozásából.
Az SZFE fenntartója szeptember 1-jétől a Színház- és Filmművészetért Alapítvány, a kuratórium elnöke Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház főigazgatója.
Az SZFE vezetősége és a szenátus is lemondott szeptember elsejei hatállyal tisztségéről.