Főzőversenyen mérték össze tudásukat a menzás szakácsok

 

Iskolák, óvodák vagy éppen gyermekotthonok szakácsai mérték össze tudásukat ma az Országos Közétkeztetési Szakácsversenyen. A főzőversenyen az induló csapatoknak ízletes, nagy adagban is elkészíthető menüsort kellett a zsűri elé tenniük. Mivel ma már a menzákon is egyre fontosabb, hogy tápláló, egészséges ételek kerüljenek a tányérokra, idén a versenymenükben kötelező elem volt a csirkecomb és a köles.

A töltött csirkecomb és a brokkolis karfiolrizs mellé párolt sárgarépa és hercegnő burgonya kerül és már kész is a teljes menüsor, amivel a Debreceni Reménysugár Gyermekotthon elindult az Országos Közétkeztetési Szakácsversenyen.

„Fontos számunkra, hogy a gyerekek megismerjék az egészséges alapanyagokat, így például mi a kölest elrejtettük ebben a máléban és így megkapják az egészséges alapanyagot, de nem tudják, hogy mi van benne” – világított rá a trükkre Szabó Tünde, a Debreceni Reménysugár Gyermekotthon szakácsa.

A verseny gyermekzsűrijénél bevált a taktika.

„Egy ilyen túrós pogácsaféle süti volt lekvár öntettel és nekem nagyon ízlett” – mondta egy kisgyerek az M1 Híradó stábjának.

A szakmai bírálóbizottság is elégedett volt az étellel.

„Van benne zöldség, van benne gabona, tehát van benne szénhidrát is. Itt most nagyon fontos ennél a versenynél az, hogy egy-egy ételben szerepeljenek az összes tápanyagok, hiszen menzáról, közétkeztetésről van szó” – mondta Várhelyi Miklós, mesterszakács

A mintamenzaprogram keretében a Junior Vendéglátó Zrt. 36-os üzemében elkészített ebédet tálalnak a pesterzsébeti Benedek Elek Általános Iskola étkezdéjében 2013. január 11-én. MTI Fotó: Illyés Tibor

A kép illusztráció MTI Fotó: Illyés Tibor

A versenyen 12 csapat indult, akiknek nagy mennyiségben is elkészíthető 3 fogásos menüsort kellett az asztalra tenniük. A legjobbakat a mesterszakácsokból, oktatókból és gasztronómiai szakemberekből álló zsűri szakmai elismeréssel jutalmazta. A versenyző csapatok az ételek alapanyagaira adagonként 350 forintot költhettek, amelyek kizárólag magyar termelőktől érkeztek.

„Az alapanyagok helyből, a régióból történő beszerzése nem csak a környezetnek jobb, hanem egyrészt kiszámíthatóbb értékesítési lehetőséget biztosít a kistermelők, a kkv-k számára. Tehát növeli a vidék eltartóképességét. Másrészt a helyben megtermelt alapanyagból ízletesebb étel készülhet így kevesebb marad majd a tálcán az asztalon” – világított rá a Nébih elnöke, Oravecz Márton.

Ezeket az iskolai szünetek alatt is ingyenesen megkaphatják a hátrányos helyzetű gyerekek. A rászorulók szünidei étkeztetését a kormány évről évre nagyobb összeggel támogatja, idén  csaknem 7 milliárd forint jut erre a célra.

„Az évek során emelkedett az az összeg is, amit maximálisan hozzátesz az állam, tehát ma egy adaghoz 570 forintot ad hozzá ez korábban 370 forint volt, ez pedig nyilván azért lényeges, merthogy ne csak meleg étel legyen, hanem minőségét tekintve is lehetőség szerint jó étel legyen” – fejtette ki Fülöp Attila, az EMMI szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár

Idén eddig – a tavalyinál jóval kevesebb – mintegy 133 ezer gyermek ellátására igényeltek támogatást az önkormányzatok. Akik pedig még nem jelezték, de szeretnének élni a napi egytál meleg étel lehetőségével, ők a helyi önkormányzat jegyzőjénél leadhatják igénylésüket.