Aktuális

Bombariadó volt Székesfehérváron, Cser-Palkovics András is megszólalt

Kisstílű politikai bosszú vagy komoly üzenet? – Fodor–Mráz-vita a Rogánt érintő szankcióról a 48 percben

| Szerző: Szalai Szabolcs
Kedden az amerikai pénzügyminisztérium Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala (OFAC) szankciós listára tette Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetőjét. A példátlan döntés hátteréről és lehetséges következményeiről Mráz Ágoston Sámuellel, a Nézőpont Intézet igazgatójával és Fodor Gáborral, a Közép-európai Rendszerváltást Kutató Intézet igazgatójával beszélgettünk az M1 és a hirado.hu 48 perc című hírháttérműsorának legújabb adásában.

A lépést Fodor Gábor is barátságtalan gesztusnak nevezte, amit maga is helytelenít, arra ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy szerinte téved, aki azt gondolja, hogy ez önmagában csak a távozó amerikai nagykövet, David Pressman magánakciója volt. A Közép-európai Rendszerváltást Kutató Intézet igazgatója szerint egy ilyen szankciós listára csak úgy nem tesznek fel egy szövetséges állam miniszterét egyik pillanatról a másikra, itt szerinte az amerikai kormányzat hosszú időn keresztül mérlegelt. Éppen ezért a magyar kormánynak sem szabad csak egy kézlegyintéssel elintéznie a dolgot, mert komoly következményei lehetnek még az ügynek.

Mráz Ágoston Sámuel szerint azonban egyértelmű, hogy David Pressman és a szintén Soros Györgyhöz köthető külügyminiszter, Antony Blinken áll a dolog mögött, még ha jogilag az amerikai pénzügyminisztériumhoz is tartozik az ügy. Ezt bizonyítja szerinte az is, hogy az általa álbotránynak minősített ügy kirobbanása után rögtön sajtótájékoztatót tartott a budapesti nagykövet, ahol semmilyen bizonyítékot nem tudott bemutatni Rogán Antal ellen, csupán politikai vádakat fogalmazott meg a magyar miniszterrel kapcsolatban.

A Nézőpont Intézet igazgatója leszögezte: biztos abban, hogy a hamarosan hivatalba lépő Donald Trump lépni fog az ügyben, és

még februárban le fogja venni a szankciós listáról a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetőjét, ehhez ugyanis minden törvényi felhatalmazása meglesz.

Mráz ugyan elismerte, hogy szerinte is kellemetlen a republikánus elnök számára a kialakult helyzet, de ő úgy látja, hogy éppen ez volt a bukott Biden-kormányzat célja, hogy Orbán Viktor és Rogán Antal mellett Trumpnak is megpróbáljon ártani. Az elemző ráadásul képmutatónak nevezte az amerikai demokrata kormányt, amely bizonyítékok hiányában lépett fel ilyen módon egy szövetséges állam miniszterével szemben, miközben Amerika elnöke nemrégiben még kegyelmet adott a saját fiának adócsalási és illegális fegyverbirtoklási ügyekben.

A Nézőpont Intézet igazgatója emlékeztetett rá, a napokon belül Budapestet elhagyó David Pressman nagykövet és az őt megbízó megbukott demokrata kormány nem járt sikerrel, hogy rávegye a magyar kormányt, hogy változtassa meg az álláspontját Ukrajna támogatásával kapcsolatban, így Rogán Antal ezért került rá a szankciós listára, mert ezen szereplők nem tudnak még elegánsan veszíteni sem.

Ajánljuk még