Aktuális

Mutatjuk a hét legszerencsésebb hat számát

Gulyás Gergely: A magyar kormány amerikai nyomásra sem fog változtatni békepárti álláspontján

A magyar kormány amerikai nyomásra sem fog változtatni az álláspontján, hogy életeket menteni csak tűzszünettel és békével lehet. Így reagált Gulyás Gergely az amerikai nagykövetség által indított plakátkampányra. A Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta: az elmúlt napokban az utcán mindenki szembesülhetett azzal, hogy már nem az ellenzék folytat amerikai pénzből kampányt, hanem közvetlenül az amerikai nagykövetség, ami szokatlan, szövetségesek között pedig különösen. Hozzátette: a legnagyobb baj, hogy az amerikai kampány háborúpárti.

 

Az elmúlt napokban az utcákon mindenki szembesülhetett azzal, hogy most már nem az ellenzék folytat amerikai pénzből kampányt, hanem közvetlenül az amerikai nagykövetség indított kampányt Magyarországon – jelentette ki Gulyás Gergely. A miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta: az amerikai egy háborúpárti kampány, Magyarország azonban továbbra is meg van győződve róla, hogy a béke a közös érdek.

„Az a közös érdek, hogy a lehető leghamarabb legyen tűzszünet és legyenek béketárgyalások, és nincs az a szövetségesi diplomáciai, akár baráti nyomás is, aminek Magyarország ne állna ellent. A cél az tehát, hogy mindenki számára világossá tegyük, hogy a magyar kormány nem fog változtatni az álláspontján. Amerikai nyomásra sem vagyunk hajlandók változtatni azon, hogy életeket menteni csak tűzszünettel és békével lehet” – fogalmazott a tárcavezető.

Kapcsolódó tartalom

Gulyás Gergely egyúttal szokatlannak, szövetségesek között különösen is szokatlannak nevezte az Egyesült Államok plakátkampányát.

„Miután az Egyesült Államokkal szövetségesi és baráti viszonyban vagyunk,ezért szokatlannak tartjuk. Tehát úgy gondoljuk, hogy eddig nem volt az megszokott sem Magyarország részéről, hogy Amerikában indítson bármilyen kampányt, különösen plakátkampányt, sem pedig az Egyesült Államok részéről. Nyilván szerencsétlen ezt egy olyan politikai közegben megtenni, amikor amúgy is a jelenlegi demokrata adminisztrációhoz nyíltan kötődő szervezetek jelentős pénzekkel szálltak be a magyar ellenzék kampányába a 2022-es választásokon. Ez tovább erősíti a politikába, és a belpolitikába való beavatkozás szándékát” – mondta a miniszter.

Ez nem helyes – tette hozzá –, kiemelve: Amerikában sokkal szigorúbb következményekkel járó törvények tiltják ezt a magatartást, mint nálunk Magyarországon. Úgy fogalmazott: itt az ideje felzárkóznunk!

Az ország nagyvárosaiban megjelent óriásplakátok párhuzamot vonnak az 1956-os magyar forradalom és a jelenlegi ukrajnai helyzet között. A felirat ugyanaz: Ruszkik haza! A plakáton lévő szöveg szerint „béke akkor lehet Ukrajnában, ha az orosz megszálló hadsereg kivonul”.

A plakátkampány a Nyugati Pályán Facebook-oldal megbízásából készült.

Joe Biden embere, David Pressman hónapok óta megpróbálja elérni, hogy Magyarország változtassa meg békepárti álláspontját, és szálljon be az ukrajnai háborúba – áll az Origo írásában.

Kapcsolódó tartalom

A szerző emlékeztet, hogy a nagykövet tavalyi Magyarországra érkezése óta folyamatosan háborúpárti nyilatkozatokkal próbálja elérni, hogy a magyar kormány feltétel nélkül beálljon az amerikai álláspont mögé, és fegyverszállításokkal segítse az ukránokat. Már tavaly októberben az amerikai nagykövet gyakorlatilag megfenyegette Magyarországot. Hazánk és Törökország ugyanis nem fogadta el egyből Finnország és Svédország NATO-csatlakozását – olvasható a cikkben.

Az orosz–ukrán háború kedden az azonnali kérdések órájában az országgyűlésben is téma volt. Orbán Viktor miniszterelnök megerősítette: azonnal meg kell kezdeni a béketárgyalásokat.

„Ezt a háborút nem fogja megnyerni egyik fél sem. Ezért egyetlen módon lehet megelőzni, további emberéletek elvesztését, hogyha azonnali tűzszünetet kiáltanak ki és megkezdődnek a béketárgyalások. Minden más politikai opció a háború elhúzódásához, még több emberáldozathoz vezet majd” – mutatott rá a kormányfő.

A magyar miniszterelnök szerdán a közösségi oldalán ismét kiállt a béke mellett. Posztjában azt írta: „Nem hagyjuk, hogy háborúba sodorják Magyarországot! Mi a béke pártján állunk.”

A magyar kormány békepárti álláspontját a Századvég kutatása is megerősíti. Egy korábbi felmérés szerint megállapítható, hogy a magyarok 91 százaléka szerint az orosz–ukrán háborúnak azonnal véget kellene vetni, és tárgyalóasztalhoz ültetni a feleket.

Ellentétes az Egyesült Államok érdekével, amit a magyar kormány és Orbán Viktor miniszterelnök már az orosz–ukrán háború kitörése előtt is képviselt, mert erősebb és függetlenebb Európa mellett tette le a voksát – erről beszélt az amerikai nyomásgyakorlás kapcsán Horváth József, az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója a Kossuth Rádióban.

Kapcsolódó tartalom

Hangsúlyozta, hogy Európának meg kell erősödnie, Európának önálló hatalmi bázissá kell ismételten válnia, és ez nyilvánvaló, hogy az Egyesült Államoknak nem érdeke. Ők azt szeretnék, ha az Európai Unió egyfajta vazallusként támogatná az amerikai külpolitikát – húzta alá a biztonságpolitikai szakértő.

Horváth József az M1-en pedig arról beszélt, hogy akkor gyakoriak a nyomásgyakorlási kísérletek, amikor demokrata kormány van az USA-ban. Emlékeztetett: a 2010-es évek elején Hillary Clinton külügyminisztersége idején volt példa hasonlóra.

Ajánljuk még