Napirend előtt
KDNP: a baloldalnak önvizsgálatot kellene tartania
Hollik István (KDNP) arról beszélt, hogy az április 3-i választás eredményeinek megismerése után a baloldalon érdemes lett volna a vereség okát elemezni. De úgy látszik, hogy még ez a történelmi vereség sem volt elég ahhoz, hogy önvizsgálatot tartsanak, ehelyett a miniszterelnökjelöltjük továbbra is a választókat hibáztatja a vereségért, Gyurcsány Ferenc szerint pedig az egész magyar demokrácia, a választási rendszer törvénytelen – emelte ki.
Közölte: az ellenzéki képviselők még arra is büszkék, hogy nem nagyon akarnak bejárni a munkahelyükre, egy társuk még az esküt sem tette le. Ez elképesztően felelőtlen, mert Magyarország rendkívüli kihívások elé néz, háború van a szomszédságban, gazdasági válság kopogtat az ajtón, és ebben a nehéz helyzetben össze kell fogni, minden erőt a nemzet megerősítése érdekében össze kell fogni, ami az ellenzékre is felelősséget ró – jelentette ki.
Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára válaszában elmondta: egy képviselő joga és kötelessége részt venni az Országgyűlés munkájában, részt venni az üléseken és a bizottságok munkájában. Ez nem morális kötelesség, hanem törvény írja elő – mutatott rá.
Úgy vélte, ami hétfőn elhangzott, súlyos állítás volt Gyurcsány Ferenc részéről, ez a hozzáállás azt vetíti előre, hogy az ellenzék valószínűleg törvénytelenségre készül a kormánnyal szemben, ezt próbálja meg ideológiailag megalapozni azzal, hogy törvénytelennek tekinti a kormányt. Elfogadhatatlan, hogy a saját mandátumukat törvényesnek tekintik az ellenzéki képviselők, de a kormányt nem – hangsúlyozta.
Fidesz: Magyarország energiaellátását veszélyeztetnék a szankciók
Bánki Erik (Fidesz) elmondta: nem szabadott volna megtörténnie az ukrajnai háborúnak, el kell ítélni az Ukrajnát ért támadást és minden segítséget meg kell adni a hazájukat hátrahagyó embereknek, amiben Magyarország kiválóan teljesít. A háború következményeként egész Európában emelkednek az árak, energiaválság fenyeget, ami a magyar gazdaságot is próba elé állítja – magyarázta.
Kiemelte: a magyar családokat a kormány több intézkedése is védi a háború káros hatásaitól, és nem támogat olyan szankciót, amellyel nem lehetséges az ország biztonságos energiaellátásának garantálása. Az EU által tervezett szankciók megakadályoznák a magyar gazdaság kiemelkedő növekedését, lerombolnák Magyarország biztos lábakon álló energiaellátását – vélekedett.
A képviselő arra kérte az ellenzéket, hogy most ne Brüsszel mellé álljon, hanem a magyarok érdekét nézze, mert mind erre tettek esküt.
Sztáray Péter András, a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikáért felelős államtitkára elmondta: Magyarország mindent megtesz, hogy az Oroszország ellen bevezetendő szankciók ne veszélyeztessék hazánk energiaellátását. Ez elsősorban biztonsági, gazdasági és szuverenitási kérdés, tehát nem politikai kérdés, hanem gazdasági, technológiai, társadalmi szükségszerűség – mutatott rá.
Közölte: Magyarország nem tudja támogatni a teljes orosz olajembargót. A magyarok joggal várják el az Európai Bizottságtól, hogy adjon megoldási javaslatot, a legegyszerűbb az lenne, ha mentességet adnának a csővezetékes szállításra – mondta.
Minisztériumok
Kocsis Máté: az új kormányszerkezet megfelel a magyar nemzet érdekeinek
Az új kormányszerkezet megfelel a választói elvárásoknak, a magyar nemzet érdekeinek, megfelelő a Magyarország előtt álló kihívások leküzdéséhez és a világban bekövetkező változásokhoz – jelentette ki a Fidesz frakcióvezetője a Magyarország minisztériumainak felsorolásáról szóló törvényjavaslat összevont vitájában.
Kocsis Máté, aki a javaslat egyik előterjesztője, kiemelte, hogy az április 3-i országgyűlési választáson a magyar emberek a polgári kormányzásra szavaztak, a béke és biztonság, a családok támogatásának, a rezsi- és az adók csökkentésének fenntartása mellett döntöttek. A Fidesz-KNDP újabb kétharmados felhatalmazása is ennek szól, és az új kormány működésének kialakításakor is ezeket kell figyelembe venni – tette hozzá.
Felidézte, hogy Orbán Viktor miniszterelnök szerint az európai emberekre olyan évek várnak, amelyek számos, ma még nem ismert kihívást rejtenek maguk előtt. Állást foglalt amellett, hogy a kormánypártoknak a magyar emberek biztonsága az első, és a kormányzati struktúrában ennek is a figyelem középpontjába kell kerülnie.