Újra utcára vonul az ellenzék, és megkezdik az aláírásgyűjtést egy referendum kiírásához – közölte múlt héten Karácsony Gergely. A főpolgármester ezt annak apropóján jelentette be, hogy a Kúria jóváhagyta a Fudan Egyetem és az álláskeresési járadék meghosszabbítását célzó népszavazási kezdeményezését.
Márki-Zay Péter azonnal társult is a politikai akcióhoz. Arra kérte az ellenzék pártjait, hogy egy csapatként küzdve a lehető leggyorsabban gyűjtsék össze a 200 ezer aláírást. A baloldal miniszterelnök-jelöltje – háta mögött az ellenzéki képviselőjelöltekkel és oldalán az új tanácsadójával, Simon András újságíróval – kedd délben be is jelentette a kezdeményezés elindítását. A Parlament előtt megtartott sajtótájékoztatón azonban nem mindenki vehetett részt. Azt ugyanis online hirdették meg, így azon az M1 stábja nem lehetett jelen, ezért kérdezni sem tudtunk Márki-Zay Pétertől.
Ő azonban elmondta: A kínai egyetem támogatásáról szóló törvényt vissza kell vonni. Míg az álláskeresési támogatás folyósításának időtartamát meg kell hosszabbítani.
„30 nap jár jelenleg az álláskeresőknek, ezt most, a covid idején állásukat vesztettek támogatására 90 napra szeretnénk emelni” – fogalmazott a baloldali politikus. Ekkor hirtelen zavar támadt a rendszerben. Először Simon András próbálta meg pontosítani főnökét: „Csak pontosítás, hogy természetesen most 90 nap az álláskeresési járuléknak az időtartama, és az egyesült ellenzéknek az a célja, hogy ezt 180 napra emeljék fel.”
Majd pedig a teljes ellenzéknek kellett megfejtenie, mit is akarnak valójában.
-
„270…így pontos…
-
Bocsánat, 9 hónap…
-
Tehát 3 hónapról 9 hónapra…igen…”
A baloldal el akarja terelni a figyelmet az őket érintő korrupciógyanús ügyekről, illetve azokról az abszurditás határát súroló nyilatkozatokról, amelyeket Márki-Zay Péter tett az elmúlt hetekben – erről Szánthó Miklós beszélt az M1-en. Az Alapjogokért Központ igazgatója emlékeztetett rá: a népszavazás lebonyolításhoz szükséges jogi folyamat több hónapot vehet igénybe, ezért a szóban forgó két kérdésben legkorábban jövő nyár végén lehetne referendumot tartani.
Szánthó Miklós elmondta: „Én nem vagyok arról teljes bizonyossággal meggyőződve, hogy ezek valóban a baloldal szerint is fontos politikai ügyek lennének, mondom, inkább csak egy fügefalevél, amit maguk elé tartanak azért, hogy a bűnös meztelenségüket ne lehessen látni.”
Az aláírások tényleges összegyűjtése csak akkor kezdődhet meg, ha az ahhoz szükséges aláíróíveket megkapta az ellenzék. Ezt azonban még nem adta ki a Nemzeti Választási Iroda, erre szerda délután kerülhet sor.