A Nézőpont Intézet legfrissebb kutatása szerint a baloldal nem vette át a valóságban a Fidesztől a vezetést a Gyurcsány Ferenc által vezetett összefogás-listával, ahogy ezt a baloldali intézetek sugallták. „A baloldalon az őszödi beszéd után megteremtették az őszödi kutatás műfaját” – ez áll a Nézőpont Intézet elemzésében. Erről kérdezték Mráz Ágoston Sámuelt, a Nézőpont Csoport vezetőjét a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Decemberben még napi szinten közölték a baloldali közvéleménykutatók, hogy a közös lista „nagyszerű eredménye”, hogy már többen szavaznának erre a közös listára, mint a Fideszre – emlékeztetett a politológus. Januárban pedig egy baloldali portálon egy baloldali szociológus írt arról, hogy tévednek a baloldali kutatók, és nem vették át a vezetést.
A Nézőpont elemzése arra hívja fel a figyelmet, hogy még a baloldali szakértők is megkérdőjelezik a baloldali intézetek állításait.
Az volt a baloldali propaganda fő állítása, hogy Gyurcsány Ferenccel szövetkezve több szavazatot lehet szerezni, ez azonban nem állja meg a helyét, mert
aki Gyurcsány Ferenccel szövetkezik, az a volt kormányfő népszerűtlenségét is magára húzza, márpedig ő a legelutasítottabb politikus Magyarországon.
Az emberek háromnegyede nem szeretné fontos kormányzati pozícióban látni Gyurcsány Ferencet – ismertette Mráz Ágoston.
A közös lista Gyurcsány rehabilitására szolgál, illetve arról tesz tanúbizonyságot, hogy a Gyurcsány nélküli ellenzéki erők önmagukban nem képesek naggyá válni és politikusaik sem kimondottan tehetségesek.