Sneider Tamás lett a Jobbik elnöke

 

Sneider Tamást választotta elnökké a Jobbik tisztújító kongresszusa szombaton Budapesten – közölte Mirkóczki Ádám, az ellenzéki párt szóvivője a tanácskozás szünetében újságírókkal.

A politikus tájékoztatása szerint 401 alapszervezet élt a jelölési jogával és 556 küldött jelent meg a kongresszuson. A kongresszus az elnökhelyettes, az alelnökök és a választmányi elnök megválasztásával folytatja munkáját.

Sneider Tamás a szavazatok 54 százalékát, 298 voksot szerzett meg, a másik jelölt, Toroczkai László pedig 46 százalékot kapott, ami 256 szavazat. Az érvénytelen szavazatok száma kettő volt – tájékoztatott Mirkóczki Ádám. Azt is ismertette, hogy a szavazást megelőzően mindkét jelölt 12 perces beszédet mondott, azelőtt pedig Vona Gábor leköszönő pártelnök tartott egy értékelő beszédet az elmúlt kétéves elnökségi ciklusról. A szóvivő kellően önkritikusnak és tényszerűnek írta le ezt a felszólalást.

A szoros eredményt és az esetleges pártszakadást firtató kérdést úgy kommentálta: két nagyon erős személy indult az elnöki posztért, nem várt 80-20 százalékos győzelmet egyik fél javára sem. A Jobbik történetében nem is volt még ennyire éles elnökválasztás – értékelt.

Arra a kérdésre, hogy egy küldött távozóban a sajtó elé dobta küldötti kártyáját, úgy reagált, nem tudja ki az, nyilvánvalóan Toroczkai László iránt elkötelezett ember volt, aki így fejezte ki csalódottságát. Abszolút nem ilyen hangulatban telt a tanácskozás – tette hozzá, jelezve, legfeljebb 10-15-en távoztak, a határozatképességhez mintegy 270 embernek el kellene menni.

Toroczkai: nem voltak egyenlőek a feltételek 

A Jobbik elnöki posztjára pályázó Toroczkai László szerint nem voltak egyenlőek a feltételek a tisztújításon. Újságíróknak azt mondta, ha retorziók indulnak el, azonnal kilép a pártból. Toroczkai a döntés után csalódottságának adott hangot, amiért nem tudott eljutni a tagsághoz, hogy személyesen is elmondhassa, miket tartott hibának az elmúlt két évben és hogyan tovább.

Méltatlannak nevezte a személye ellen folyt lejárató kampányt, azonban jelezte: nem gondolja, hogy ahhoz Sneider Tamásnak vagy Vona Gábornak köze lett volna.

Mint mondta, a kongresszuson mindössze 12 percet kapott, hogy ismertesse programját, ezalatt 12 százalékot emelkedett a támogatottsága. Az ajánlások alapján 34 százalékon állt, végül 46-ot kapott – magyarázta, hozzátéve: 40 szavazaton múlt, hogy nem választották elnökké.

Az alelnöki posztról leköszönő politikus gratulált az elnökké választott Sneider Tamásnak és kijelentette, hogy semmilyen pozíciót nem fog vállalni a Jobbikban, Ásotthalomra kíván összpontosítani 2019 őszéig, ahol polgármester.

Arra a kérdésre, hogy megtartja-e párttagságát, Toroczkai László azt felelte: egyelőre igen, de aludni fog egy párat erre a kérdésre. Most az a fontos, hogy a tagság majdnem fele rá adta a voksát, elsősorban az érdekli, ők mit akarnak a jövőben – hangoztatta. A politikus beszámolt arról, hogy három – regionális igazgatóként dolgozó – alelnökjelölt is visszalépett, értékelése szerint megvan a veszélye, hogy sokan elhagyják a pártot. Ha mégsem és bíznak a folytatásban, az őt is kötelezi – tette hozzá. Egy esetleges új pártról szóló kérdést korainak nevezett.

Toroczkai László azt is megerősítette, hogy több olyan lépést bírált, amit nem az elnökség hozott meg, hanem olyan külső tanácsadók, akik nem feltétlenül a pártot képviselték, hanem fizetésért irányítottak. A következményekről szóló felvetést pedig úgy kommentálta: Gyöngyösi Márton elnökhelyettesi beszédben volt arra utalás, hogy a jövőben szigorúbban veszik, ha valaki a főiránnyal szembehelyezkedik. Ha ilyen retorziók indulnak el, akkor azonnal kilép a pártból – jelentette ki.

Dúró Dóra csalódott

Dúró Dóra – aki Toroczkai László elnökhelyetteseként indult a tisztújításon – azon meggyőződését hangoztatta, hogy a Jobbik erősebb lett volna az ő elnökségükkel, s számára is csalódottságot okoz, hogy nem így alakult. Toroczkai Lászlóról azt mondta, szeretné, hogy továbbra is meghatározó személye maradna a nemzeti oldali politizálásnak. Megjegyezte, ő is szeretne néhány napot aludni arra, hogyan folytassa munkáját, azonban ő sem tudja elképzelni, hogy politikai döntéshozói pozícióba kerüljön a közeljövőben.

Dúró Dóra kérdésre közölte, nem tervezi, hogy lemond parlamenti mandátumáról, s egyelőre a visszahívásáról sem volt szó. Úgy érzi, nem tett olyat, ami ezt indokolhatná – mondta. Azt ígérte, megvédi azokat a tagokat, akik őket támogatták.

Arra a kérdésre, hogy Vona Gábor visszatérhet-e az elnöki posztra, azt felelte, nehéz megjósolni mi lesz 2 év múlva, az is bizonytalan, hogy mi lesz egy hét múlva.