Budapesta, miercuri, 21 septembrie 2022 (MTI) - Nu mai suntem în ceasul al 24-lea, ci în al 25-lea, astfel că războiul din Ucraina trebuie să se încheie cât mai curând, iar părţile implicate ar trebui să profite de adunarea generală a ONU de săptămâna aceasta pentru a începe, în sfârşit, un dialog serios, a atras atenţia ministrul ungar de externe şi al comerţului exterior, Péter Szijjártó, miercuri, la New York.
În interviul pe care l-a acordat postului public de ştiri M1
din Ungaria, ca reacţie la ştirea cu privire la mobilizare parţială
din Rusia, şeful diplomaţiei ungare a subliniat că orice veste care
escaladează conflictul este o veste proastă, iar orice evoluţie
care ne aduce mai aproape de pace este o veste bună.
Szijjártó a arătat că, în calitate de ţară vecină cu Ucraina,
Ungaria se confruntă imediat cu efectele negative ale războiului,
astfel că ţara sa are un interes deosebit pentru ca situaţia să se
rezolve cât mai curând posibil, astfel încât să poată fi evitate
nişte probleme şi mai mari.
“Vrem, şi astăzi, să atragem atenţia tuturor asupra faptului că
este necesar ca războiul să se încheie cât mai curând posibil.
Trebuie să profităm de săptămâna adunării generale a ONU, trebuie
să profităm de existenţa ONU, care a fost creată pentru ca şi cele
mai dificile probleme din lume să poată fi discutate”, a explicat
Péter Szijjártó.
“Aflându-ne în vecinătatea Ucrainei, noi nu putem spune altceva
decât că vrem pace, şi le cerem actorilor puternici ai politicii
mondiale să vorbească în sfârşit între ei, să cadă la un acord,
focul să înceteze în sfârşit şi să înceapă, în sfârşit, negocieri
care să poată aduce pacea şi să pună capăt suferinţei complet
lipsite de sens a zeci, sute de mii, milioane de oameni”, a adăugat
ministrul.
Péter Szijjártó a subliniat că în ultimele luni, singura
încercare de mediere care a avut succes a fost cea a Turciei,
datorită căreia a fost reluat exportul de cereale şi criza
alimentară mondială a fost oarecum atenuată.
În baza acestui succes, guvernul turc ar putea avea şansa
realizării unui soi de mediere între părţile opuse, a subliniat
politicianul maghiar, adăugând că un conflict între Est şi Vest
este întotdeauna o veste proastă pentru Europa Centrală.
În ceea ce priveşte agenda sa încărcată, ministrul a spus că
deşi războiul din Ucraina se află în centrul atenţiei la New York,
nu trebuie uitat că lumea se confruntă şi cu multe alte provocări,
precum încălcările drepturilor minorităţilor naţionale.
Potrivit lui Szijjártó, pe lângă negocierile bilaterale pe care
le poartă cu omologii săi, va participă şi la întâlnirea la nivel
înalt privind Declaraţia Drepturilor Minorităţilor.
Ministrul ungar de externe a afirmat că acest subiect este
deosebit de important pentru Ungaria, deoarece milioane de maghiari
trăiesc în afara graniţelor ţării. Insistăm ca, indiferent unde
trăiesc în lume, maghiarii să îşi poată păstra identitatea
maghiară, limba maternă şi drepturile, a subliniat Szijjártó,
adăugând că organizaţia mondială trebuie să acţioneze atunci când
aceste drepturi sunt încălcate.
“În ceea ce priveşte drepturile comunităţilor naţionale nu
trebuie făcute compromisuri”, a spus Péter Szijjártó.