Ministrul ungar de externe: avem interesul îmbunătăţirii considerabile a relaţiilor dintre Ungaria şi Ucraina

 

Berehove, marţi, 16 iulie 2019 (MTI) - Avem interesul ca relaţiile dintre Ungaria şi Ucraina să se îmbunătăţească semnificativ în viitor şi să se formeze o cooperare care să fie bună pentru Ucraina, bună pentru Ungaria şi bună pentru maghiarii din Ucraina Subcarpatică, a declarat ministrul ungar de externe şi al comerţului exterior, marţi, la Berehove, unde s-a întâlnit cu liderii organizaţiilor maghiare din Ucraina Subcarpatică.

La conferinţa de presă susţinută după întâlnirea de la Colegiul
Maghiar II. Rákóczi Ferenc din Ucraina Subcarpatică, Péter Szijjáró
a subliniat că Ungaria are interesul ca Ucraina să fie o ţară
puternică, stabilă şi democratică, pentru că acest lucru va avea un
efect pozitiv asupra relaţiilor dintre Ungaria şi Ucraina, totodată
şi a vieţii comunităţii maghiare din Ucraina Subcarpatică.

„Sperăm sincer – iar speranţa nu înseamnă a ne amesteca în
afacerile interne – că la Kiev se vor forma forţe parlamentare care
vor permite o îmbunătăţire semnificativă a relaţiilor dintre cele
două ţări”, a adăugat şeful diplomaţiei ungare.

Acesta a mai subliniat că Ungaria ar dori ca puterea ucraineană
să vadă în maghiarii din Ucraina Subcarpatică o resursă care
întăreşte Ucraina şi care facilitează armonizarea relaţiilor
maghiaro-ucrainene.

Ministrul a explicat că stadiul actual al relaţiilor bilaterale
nu este bun pentru Ucraina, pentru că ţara nu poate conta pe
sprijinul Ungariei în aspiraţiile sale de integrare europeană şi
euro-atlantică, totodată nu este bun nici pentru Ungaria, întrucât
„statului maghiar nu îi place să aibă relaţii proaste cu vecinii”,
dar mai ales, nu este bun pentru maghiarii din Ucraina, care
trebuie să trăiască în astfel de circumstanţe, să tolereze
intimidările, încălcarea drepturilor, atacurile cu măşti şi arme.

„Nu din cauza noastră s-au deteriorat relaţiile în ultimii ani;
la Budapesta nu au fost luate decizii care să fi subminat
drepturile comunităţii ucrainene din Ungaria”, a spus Péter
Szijjártó.

Cu privire la situaţia maghiarilor din Ucraina Subcarpatică,
oficialul ungar a subliniat: cu cât aceştia trăiesc mai bine, cu
cât comunitatea lor este mai puternică, pot contribui mai mult la
succesul Ucrainei.

„În perioada care a trecut, noi am oferit foarte mult ajutor
pentru asta, astfel, în cadrul programului de dezvoltare economică
al Ucrainei Subcarpatice am sprijinit un număr total de 23.000 de
proiecte ale unor afaceri mici şi mijlocii, în valoare totală 13,5
miliarde de forinţi (aprox. 41 de milioane de euro), ceea ce a dus
la investiţii în valoare de 18 miliarde de forinţi (aprox. 55 de
milioane de euro), a afirmat ministrul.

Acest lucru este şi în interesul Ucrainei, a mai spus
Szijjártó, specificând că Ungaria va continua acest sprijin şi în
viitor. Acesta a mai specificat că Ungaria a sprijinit Ucraina şi
atunci când, în timpul mandatului fostului preşedinte ucrainean,
drepturile maghiarilor din Ucraina Subcarpatică au fost încălcate
frecvent, iar funcţionarii publici maghiari au fost intimidaţi.

Péter Szijjártó a reamintit că, atunci când guvernatorul
ucrainean al Ucrainei Subcarpatice a trimis semnale cu privire la
lipsa severă a vaccinurilor şi epuizarea resurselor de clor
necesare pentru curăţarea apei potabile, Ungaria a sărit imediat în
ajutorul judeţului ucrainean, întrucât „Ungaria consideră că
relaţiile de bună vecinătate valorează mai mult decât orice, iar
noi ne vom strădui şi în viitor să avem relaţii de bună vecinătate”.

Ministrul ungar de externe şi-a exprimat speranţa ca noul
preşedinte ucrainean, Volodymyr Zelensky să aibă suficient spaţiu
de manevră încât să poată oferi sprijinul necesar pentru a realiza
acest lucru.

Şeful diplomaţiei ungare a specificat că Budapesta are un plan
pentru îmbunătăţirea relaţiilor, dar pentru acest lucru este nevoie
şi de puterea ucraineană.

„Imediat ce puterea ucraineană redă drepturile care au fost
luate comunităţii maghiare, imediat ce încetează cu acţiunile de
intimidare, se deschide posibilitatea cooperării economice strânse
care va servi intereselor ambelor ţări”, a spus Szijjártó, adăugând
că Guvernul Ungariei a aprobat un credit de 50 de milioane de euro
pentru dezvoltări de infrastructură în Ucraina.

Ministrul ungar de externe a confirmat că Ungaria îşi va
retrage imediat dreptul de veto asupra şedinţei Comisiei
NATO-Ucraina, în cazul în care încetează provocările împotriva
maghiarilor din Ucraina Subcarpatică, iar comunitatea îşi recâştigă
drepturile. În acelaşi timp, oficialul ungar şi-a exprimat speranţa
că deputaţii ucraineni de etnie maghiară vor putea contribui, la
rândul lor, la îmbunătăţirea relaţiilor dintre cele două ţări.

Péter Szijjártó a anunţat, de asemenea, că a propus decorarea
de către statul maghiar a lui Hennadiy Moskal, fost guvernator al
Ucrainei Subcarpatice, pentru activitatea depusă în vederea
dezvoltării relaţiilor dintre cele două ţări şi a protejării
drepturilor maghiarilor din Ucraina Subcarpatică.

La conferinţa de presă, preşedintele Uniunii Culturale Maghiare
din Ucraina Subcarpatică, László Brenzovics a declarat că maghiarii
din Ucraina Subcarpatică sunt extrem de interesaţi de armonizarea
relaţiei dintre cele două ţări.

Acesta şi-a exprimat dezacordul profund cu privire la faptul
că, în baza deciziei unei instanţe de la Kiev, poliţişti înarmaţi
şi mascaţi au percheziţionat locuinţa consilierului judeţean Károly
Rezes, şeful de campanie al organizaţiilor maghiare pentru
alegerile din comitatul Seleuşu Mare, pe motiv că s-ar pregăti să
cumpere voturi la alegerile parlamentare de duminică.

Preşedintele uniunii maghiare a cerut preşedintelui ucrainean
să elimine măsurile guvernamentale care vizează intimidarea
maghiarilor din Ucraina Subcarpatică, asigurându-le dreptul la
libera alegere.