Cazul Mikó: Cancelaria Prim-Ministrului Ungariei cataloghează naţionalizarea clădirii liceului drept inacceptabilă

 

Budapesta, vineri, 23 noiembrie 2018 (MTI) - Secretariatul de stat pentru politicile naţionale din cadrul Cancelariei Prim-Ministrului Ungariei cataloghează drept şocantă şi innaceptabilă sentinţa de joi a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie din România care a aprobat naţionalizarea clădirii Liceului Teoretic Székely Mikó din Sfântu Gheorghe.

Secretariatul a protestat împotriva sentinţei judecătoreşti
vineri prin intermediul unui comunicat de presă, numind-o total
contrară statului de drept şi lipsită de spiritul european.

Sentinţa nu este deosebit de îngrijorătoare doar pentru că
statul român pune sub semnul întrebării statutul juridic al unui
imobil care fusese deja retrocedat, ci pentru că se creează un
precedent în domeniul retrocedărilor către Bisericile din România -
se arată în comunicat.

După toate acestea, secretariatul de stat îşi reiterează
susţinerea faţă de Eparhia Reformată din Ardeal şi pentru lupta
legitimă din cadrul procesului de retrocedare, în care este
afectată negativ şi este pregătit să ofere tot sprijinul de care
este capabil. Instituţia din cadrul Cancelariei premierului ungar
salută decizia Eparhiei de a se adresa CEDO şi că în ciuda
greutăţilor nu renunţă la lupta de a-şi recâştiga propriile
instituţii şi proprietăţi.

“Avem încredere că statul român – în concordanţă cu propriile
legi şi angajamente internaţionale – va întreprinde cât de curând
paşi concreţi în interesul garantării stabilităţii juridice şi
rezolvării restituirii proprietăţilor confiscate de regimul
comunist şi va avea o atitudine fermă împotriva văduvirii de
drepturi a minorităţilor naţionale ce trăiesc în România, fenomen
tot mai des întâlnit în ultima vreme” – se arată în comunicatul de
presă semnat de secretarul de stat pentru politici naţionale, Árpád
János Potápi.

Acesta a menţionat: Conferinţa Permanentă Maghiară (Máért) a
stabilit în declaraţia de final a plenarei din 16 noiembrie, că
membrii forumului protestează împotriva punerii sub semnul
întrebării a dreptului de proprietate în cazul unor imobile ce
fuseseră retrocedate în baza unor sentinţe definitive, menţionând
în special clădirea Liceului Teoretic Székely Mikó din Sfântu
Gheorghe şi Biblioteca Batthyáneum din Alba Iulia. Membrii Máért
atrag atenţia organizaţiilor internaţionale, înainte de toate
Consiliului Europei, OSCE, precum şi Parlamentului European şi
Comisiei Europene, dar şi guvernului SUA asupra anomaliilor din
procesul de restituire a imobilelor naţionalizate din România – se
mai arată în comunicatul de vineri.

Considerată una dintre cele mai prestigioase şcoli din Ţinutul
Secuiesc, clădirile actualului Liceu Teoretic “Mikó Székely” din
Sfântu Gheorghe au fost naţionalizate în 1948, fiind luate de către
statul comunist român de la Biserica Reformată. În anul 2002,
statul român a restituit imobilele Bisericii Reformate, ca mai apoi
acestea să reveni în proprietatea statului.

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie s-a pronunţat joi în
recursul înaintat de Biserică împotriva sentinţei din decembrie
2016 a Curţii de Apel Braşov, respingând definitiv solicitarea de
retrocedare a Bisericii.