Centenar - Sándor Tamás aşteaptă scuze din partea prefectului de Covasna

 

Cluj-Napoca/Sfântu Gheorghe, joi, 22 noiembrie 2018, (MTI) - Sándor Tamás, preşedintele Consiliului Judeţean Covasna, aşteaptă scuze din partea prefectului Sebastian Cucu, ca urmare a declaraţiilor considerate discriminatorii şi insultătoare la adresa maghiarilor.

Sándor Tamás a avut obiecţii la adresa afimaţiilor prefectului
de Covasna care a declarat marţi la o conferinţă de presă, că ar fi
o ofensă dacă oficialii aleşi ai judeţului ar sta deoparte în data
de 1 decembrie, de sărbătorirea Centenarului, şi a sugerat, de
asemenea, că nu este de dorit ca oficialii maghiari să vorbească la
ceremonie.

Politicianul UDMR a amintit la o conferinţă de presă organizată
joi, la Sfântu Gheorghe, că prefectul a declarat: “refuzăm
participarea unor lideri care nu înţeleg că prin comportamentul
lor, prin discursurile lor, pot discrimina o parte a comunităţii,
pot insulta statul român şi simbolul acestuia”. În opinia
preşedintelui Consiliului Judeţean, prefectul a făcut o distincţie
între cetăţenii de etnie română şi cei de etnie maghiară ai
judeţului şi a insultat oficialii aleşi dar, în acelaşi timp, a mai
afirmat că îi consideră pe maghiari ca o comunitate în care nu are
încredere.

“Prefectul ne invită, dar îşi imaginează că ar trebui să ne
alăturăm celor care strigă urale şi aplaudă, ca să nu ne le stricăm
sărbătoarea” – a declarat politicianul. El a adăugat că se simte
capabil să transmită în trei minute mesajul comunităţii maghiare,
citând din declaraţia adoptată cu 100 de ani în urmă la Alba Iulia.
Sándor Tamás a menţionat, de asemenea, că aşteaptă respect din
partea reprezentanţilor statului român, de care nu au avut parte la
Sfântu Gheorghe în ultimii ani, la paradele organizate de prefect
cu ocazia zilei de 1 decembrie, când mulţimea adusă din alte părţi
scanda: “afară cu ungurii din ţară!”.

Politicianul a afirmat că ar dori să citeze acel pasaj din
declaraţia de la Alba Iulia în care se proclamă: “Deplină libertate
naţională pentru toate popoarele conlocuitoare. Fiecare popor se va
instrui, administra şi judeca în limba sa proprie prin indivizi din
sânul său şi fiecare popor va primi drept de reprezentare în
corpurile legiuitoare şi la guvernarea ţării în proporţie cu
numărul indivizilor ce-l alcătuiesc”.

Potrivit lui Sándor Tamás, aceasta înseamnă autoguvernare
locală totală, şi indiferent dacă li se va da cuvântul sau nu la
evenimentul din 1 decembrie de la Sfântu Gheorghe, reprezentanţii
aleşi ai comunităţii maghiare ar dori să vorbească în perioada
următoare despre acest angajament făcut cu 100 de ani în urmă.

Politicianul a adăugat că principalii susţinători ai
evenimentului de la 1 decembrie de la Sfântu Gheorghe vor fi
Consiliul Judeţean Covasna şi Primăria reşedinţei de judeţ.
Consiliul Judeţean a votat în acest scop un buget de 33.000 de lei.