Cluj-Napoca / Timişoara, luni, 6 august 2018 (MTI) - În catedrala Sf. Gheorghe din Timişoara a fost consacrat întru episcop József Csaba Pál episcop romano-catolic de Timişoara, fost arhidiacon al Arhidiaconatului Banatului Montan, paroh al Parohiei Romano-Catolice "Maria Zăpezii" din Reşiţa. La finalul ceremoniei, noul episcop a fost salutat de vicepremierul ungar Zsolt Semjén.
La ceremonia din Catedrala Sf. Gheorghe din Timişoara, care s-a
desfăşurat în trei limbi – germană, maghiară şi română – au
participat aproximativ 40 de episcopi romano-catolici din România,
Ungaria, Serbia, Croaţia, Germania, respectiv greco-catolici care,
conform ceremoniei, au atins cu mâna creştetul episcopului József
Csaba Pál.
Ceremonia de consacrare a episcopului şi predarea simbolurilor
pastorale au fost oficiate de episcopul care se retrage, Martin
Roos, de arhiepiscopul de Bucureşti, Ioan Robu şi de arhiepiscopul
de Alba Iulia, György Jakubinyi.
În salutul său pastoral, József Csaba Pál a subliniat că
celălalt om, celălalt popor trebuie privit ca un dar al lui
Dumnezeu, şi a considerat că este de dorit să fie urmărit
principiul “unităţii în diversitate”. El a considerat că în dieceza
de Timişoara, maghiarii, românii, germanii, croaţii, bulgarii şi
slovacii “doar împreună pot îndeplini dorinţa Domnului”.
În timpul ceremoniei s-a citit mesajul de binecuvântare
apostolică a Papei Francisc.
“Primeşti o funcţie cu mare greutate. De aceea, să invoci cu
stăruinţă sprijinul ceresc, pentru ca întărit de virtutea
Mântuitorului, susţinut de ocrotirea Sfântului episcop Gerard şi al
Sfântului Ioan de Nepomuk, patronul Banatului, avându-ţi alături
ajutorul deplin al Sfintei Fecioare Maria de la Radna, să te
străduieşti să vesteşti cu eficacitate învăţătura aducătoare de
mântuire din care toţi credincioşii să dobândească cele mai bogate
beneficii spirituale” – a transmis Papa Francisc în mesajul său.
Episcopul care se retrage, Martin Roos a reamintit că diecezele
de Timişoara, de Szeged şi de Zrenjanin s-au format din dieceza de
Cenad, şi păstrează şi acum relaţii de fraternitate, sunt strâns
legate între ele, deoarece au o istorie comună.
La finalul ceremoniei, Zsolt Semjén, vicepremierul guvernului
ungar a transmis mesajul guvernului de la Budapesta şi salutul
prim-ministrului Viktor Orbán. Potrivit lui Semjén, creştinismul a
privit dintotdeauna lucrurile prin prisma naţiunii şi a susţinut că
fiecare naţiune, parte de naţiune şi naţionalitate este un gând al
lui Dumnezeu, o valoare unică şi irepetabilă. Semjén a reamintit:
Isus i-a rugat pe enoriaşii săi “să facă toate popoarele”
discipolii lor, şi nu s-a referit la persoane individuale. El a
adăugat că creştinismul nu a strangulat existenţa naţională, ci
prin înnobilarea acesteia a făcut posibilă supravieţuirea şi
dezvoltarea existenţei naţionale, şi a respins întotdeauna cele
două extreme: ignorarea propriei naţiuni şi şovinismul.
“Misiunea şi sarcina Bisericii este şi aceea de a învăţa toate
naţiunile în spiritul diversităţii şi al bogăţiei, să transmită
fiecărei naţiuni mesajul lui Cristos astfel ca toate naţiunile,
părţi ale naţiunilor, şi minorităţile să-l poată proslăvi pe
Dumnezeu în propria lor limbă maternă şi în propria lor cultură” a
declarat vicepremierul care a fost îndelung aplaudat.
Victor Opaschi, secretar de stat pentru culte al Guvernului
României, a atras atenţia în discursul său asupra faptului că
religia şi credinţa pot unifica şi pot deveni un loc de întâlnire
într-o lume care este ameninţată de spiritul disensiunii.
Secretarul de stat a considerat că diversitatea religioasă şi
etnică este o parte importantă a identităţii româneşti, iar pentru
aceasta, Timişoara şi Banatul oferă un bun exemplu.
József Csaba Pál, în vârstă de 64 de ani, este originar din
Ţinutul Secuiesc şi a fost numit pe 16 mai, de către Papa Francisc,
episcop al diecezei de Timişoara. Motto-ul noului episcop este
“Păstrează-i în numele tău”, şi a fost ales din rugăciunea lui
Cristos pe muntele Măslinilor. Stema sa episcopală conţine soarele
şi luna, reprezentând originile sale secuieşti, precum şi simbolul
Sfintei Treimi, şi totodată simbolul limbilor de foc reprezentând
multietnicitatea Banatului.
Din 1990, Dieceza de Timişoara a fost condusă de episcopii
germani Sebastian Krauter şi Martin Roos. Martin Roos, după 19 ani
de serviciu episcopal, a solicitat retragerea în baza limitei
canonice de vârstă. Componenţa etnică a diecezei multietnice de
Timişoara s-a transformat radical după migraţia în masă a şvabilor
din Banat. În zilele noastre dieceza are 109 000 de enoriaşi dintre
care 44,1% s-au declarat maghiari, 27,1% români, 10,9% germani,
4,8% croaţi, 4,4% bulgari, 2,2% slovaci, 2,6% romi şi 1,8% cehi.