Civileket lőnek le a szíriai kormányerők és a velük szövetséges iraki milíciák Kelet-Aleppóban, az utóbbi néhány napban négy különböző negyedben legalább 82 emberrel végeztek - cikkünk az azóta történt eseményeket is magában foglalja.
A szíriai hadsereg elutasította a vádakat, hogy katonái fogságba ejtett embereket gyilkoltak, vagy kínoztak volna meg.
Colville közölte: az ENSZ-hez eljutott jelentések szerint hétfő estig legalább 82 embert, köztük 11 nőt és 13 gyermeket lőttek agyon a Bassár el-Aszad szíriai elnök kormányához hű erők a felkelőktől visszavett Busztan al-Kaszr, al-Fardúsz, al-Kalaszah és al-Szalihín negyedekben. Hozzátette: az értesülések szerint a civilek elleni gyilkosságokat a kormányerők oldalán az iraki Harakat al-Nudzsaba fegyveres csoport követi el.
MTI/EPA
Élő pajzs
Igor Konasenkov, az orosz védelmi minisztérium szóvivője ugyanakkor rámutatott, hogy a szíriai felkelők több mint 100 ezer embert tartottak fogva élő pajzsként Kelet-Aleppóban, akik első adandó alkalommal a kormányerők uralta negyedekbe szöktek. A damaszkuszi rezsimmel szövetséges Oroszország védelmi tárcájának szóvivője emellett a szíriai hadsereg aleppói hadműveletét sikeresnek és a civil lakosságra nézve minden tekintetben humánusnak minősítette. Konasenkov a brit és a francia vezetésnek azt a bejelentését, hogy még mindig 250 ezer polgári személy rekedt az ostromgyűrűben “teátrális jajgatásnak” és “orosz-ellenes üres szózatoknak” bélyegezte.
Véres megtorlás
A szóvivő annak a félelmének adott hangot, hogy véres megtorlás áldozatává válik az a több ezer civil, aki még a kormányerők által ostromlott, felkelők kézen lévő néhány négyzetkilométer kiterjedésű ”pokoli területen” ragadt. Mint mondta, a jelentések szerint a folyamatosan előrenyomuló kormányerők menekülő civilekre lőnek az utcán, vagy éppen saját otthonaikban végeznek velük. “Sokkal többen lehetnek” – mondta, utalva arra, hogy a civil áldozatok száma meghaladhatja a jelentések alapján becsült értéket.
MTI/EPA/SANA
Megismétlődhet a vérengzés
Az ENSZ emberi jogi főbiztosa eközben arra figyelmeztetett, hogy az Aleppóban történt mészárlás bármely más, felkelők ellenőrizte szíriai városban megtörténhet. “Ami Aleppóban zajlik, megismétlődhet Dumában, Rakkában, Idlíbben” – hangsúlyozta Zeid Raad al-Husszein, aki szerint nem szabad hagyni, hogy ez az öldöklés folytatódjon. Az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) kedden egy meg nem nevezett orvosra hivatkozva arról számolt be, hogy az ostromlott Kelet-Aleppóban számos, valószínűleg több mint 100, kísérő nélküli vagy családjától elszakított gyerek szorult be egy heves támadás alatt álló épületbe. Az UNICEF kedden egy meg nem nevezett orvosra hivatkozva arról számolt be, hogy az ostromlott Kelet-Aleppóban számos, valószínűleg több mint 100, kísérő nélküli vagy családjától elszakított gyerek szorult be egy heves támadás alatt álló épületbe.
Jelkép lett a felkelés
Az orosz katonaság legutóbbi közlése szerint a szíriai felkelés jelképévé vált észak-szíriai város 98 százaléka került vissza a kormányerők fennhatósága alá. Egy szíriai katonai forrás kedden arról számolt be, hogy a hadsereg teljesen ellenőrzése alá vonta azokat a negyedeket, amelyeket a felkelők hátrahagytak, miután hétfőn összeomlott a védelmi erejük. A felkelők az észak-szíriai várost átszelő folyó nyugati oldalán lévő néhány negyedben vették fel – vélhetően utolsó – állásaikat.
EPA/SANA
Emberiség elleni bűncselekmények
Bernard Cazeneuve francia kormányfő elítélte az aleppói civilek ellen, a szíriai kormányzat által, Oroszország segítségével elkövetett mészárlásokat, amelyek szerinte háborús, vagy akár emberiség elleni bűncselekményeknek is minősíthetők. Eközben Párizs az ENSZ BT azonnali összehívását kérte az aleppói helyzet miatt. “Az elkövetőknek számot kell majd adniuk cselekedeteikről a nemzetközi közösség előtt” – szögezte le a múlt héten kormányfővé kinevezett Cazeneuve, aki most politikai programját ismertette a párizsi parlament előtt. ”Most is, mikor beszédemet mondom, szörnyűséges humanitárius tragédia sújtja Aleppó városát és az ottani civil lakosságot” – mondta. Egyben kitért arra, miszerint egyes tanúvallomások szerint a 40 évnél fiatalabb férfiakat letartóztatják, erőszakkal besorozzák, sőt néha ki is végzik a szír kormánycsapatok, mégpedig a Bassár el Aszad szír elnök rendszerét támogató erők, mindenekelőtt Oroszország támogatásával.
Rendkívüli ülést tartottak
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár kedd délutánra összehívta a világszervezet Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülését, amelyen tájékoztatást ad a szíriai kormányerők által ostromlott észak-szíriai Aleppóban kialakult helyzetről – közölték diplomaták. A tanácskozást Franciaország és Nagy-Britannia kérte tekintettel arra, hogy a szíriai hadsereg egyik forrása a nap folyamán bejelentette: a felkelők utolsó ellenállási gócpontját bármelyik pillanatban felszámolhatják.
Ban Ki Mun emellett közölte, hogy a világszervezet riasztó jelentésekhez jutott a civilek ellen elkövetett atrocitásokról a városban.
A Biztonsági Tanács (BT) rendkívüli ülésén a főtitkár felszólította Szíriát és szövetségeseit, Iránt és Oroszországot, hogy haladéktalanul engedélyezzék a Kelet-Aleppóban maradt civilek számára is a menekülést, és tegyék lehetővé a humanitárius segélyek eljuttatását. ”Az elmúlt napokban és órákban, úgy tűnik, nem kevesebbet tapasztalhattunk, mint a szíriai kormánynak és szövetségeseinek azt a törekvését, hogy az ország belső konfliktusának teljes katonai győzelemmel vessenek véget” – jelentette ki Ban a BT előtt.