A magyar sikerekhez szükség van a magángazdaság szereplőire is, akikkel ezért megállapodást kell kötni a versenyképességről, mert fontos, hogy a gazdaságpolitikában is létrejöjjön az új egység - jelentette ki a miniszterelnök a Kossuth Rádió péntek reggeli műsorában.
Még egy új egység
A miniszterelnök szerint a kormány célja megállapodást kötni a versenyképességről a gazdasági szereplőkkel. Orbán Viktor a pénteki 180 percben kifejtette: Magyarországon magángazdaság van, vagyis a kormány önmagában nem képes jó gazdaságpolitikát csinálni és javítani a versenyképességet, ehhez meg kell egyezni a magángazdaság szereplőivel. A kormány olyan megállapodást akar kötni velük, amelynek fontos eleme a szakképzés iránya, a bérpolitika, az adórendszer, de kulcskérdés a fiatalok jövője, az oktatás is – hangsúlyozta a miniszterelnök.
Munkaalapú rendszer
Orbán Viktor a rádióműsorban emlékeztetett: folyamatos és heves viták vannak arról, jó irányba tart-e a gazdaság, a hitelminősítők egyértelműen javuló véleménye azonban ezt eldönteni látszik. A cél pedig továbbra is világos: egy munkaalapú gazdasági rendszer kell, amelynek lényeges eleme a teljes foglalkoztatottság. Ma már ott tartunk, hogy az elmúlt hat évben 660-670 ezer új munkahely keletkezett, az ígéret pedig 2010-ben egymillióról szólt, az esélyeim így nem rosszak – fogalmazott Orbán Viktor.
(MTI/Máthé Zoltán)
Régen rossz, ha bárkit győzködni kell
Magyarországon ugyanakkor ma a kényszerbetelepítés megakadályozása a legfontosabb kérdés, erről kell most tárgyalni – reagált a miniszterelnök a Kossuth Rádió reggeli műsorában arra, hogy az MSZP elnöke a tervezett alaptörvény-módosításról nem, minden egyéb fontos kérdésben azonban szívesen tárgyalna vele. Orbán Viktor hozzátette azt is, régen rossz, ha egy 3,3 milliós tömeg véleménynyilvánítása után bárkit győzködni kell.
Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió stúdiójában, ahol interjút adott a 180 perc című műsorban 2016. október 14-én (MTI/Máthé Zoltán)
Csak mi mertük
Egy egész Európát kínzó kérdésről van ugyanis szó, de csak egy helyen, Magyarországon volt mersze megkérdezni a kormánynak erről az emberek véleményét, a népszavazáson kifejezett akaratot pedig teljesíteni kell – hangsúlyozta a miniszterelnök. Az alkotmánymódosítás szövegéről természetesen vitatkozni lehet és kell is, hiszen minden szövegnél van jobb, ezért is indul meg hétfőn a vita a dokumentumról – tette hozzá. Arra a felvetésre, hogy az Alapjogokért Központ szerint a szöveg esetleg még tovább is szigorítható lenne, a miniszterelnök azt mondta, ez csupán egy technikai kérdés, Magyarországon ugyanis a referendummal létrejött egy új egység, a kormánynak pedig az a kötelessége, hogy érvényt szerezzen az új egység akaratának – ismételte meg a miniszterelnök.
Orbán Viktor miniszterelnök (j) a Kossuth rádió stúdiójában, ahol interjút adott Kocsis Éva műsorvezetőnek a 180 perc című műsorban 2016. október 14-én. Balról Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője (MTI/Máthé Zoltán)
Csak önkéntesen
A magyar álláspont szerint az identitáskérdéseket semmiféle külső erő nem érintheti, ha ugyanis ezt valaki megteszi, azt jelenti, nem vagyunk urai saját sorsunknak. Magyarország véleménye pedig továbbra is egyértelmű: csak önkéntes kvóták létezhetnek, és Orbán Viktor abban bízik, az Európai Bizottság is belátja, rossz döntést hozott, és visszalép a javaslatától. Több ország is így tartja ezt, ám egyetértés máig nem alakult ki, úgy tűnik tehát, ez a vita is Magyarországra vár – emelte ki a miniszterelnök.
A szabadságról szól
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy 1956 a szabadságról szól, amelyre sok minden lehet veszélyes, így az is, ha “mindenfajta ellenőrzés nélkül idegenek jelennek meg egy ország területén, akiknek a szokásai, elképzelései az életről egészen különbözők, mint a mieink”, és a mi szabad társadalmunkat átalakítják az akaratunk ellenére. Nehéz úgy beszélni 1956-ról és a szabadságról, hogy közben kiszakítjuk ezt a mai világ összefüggésrendszeréből – fogalmazott.