Belehallgattak két delfin beszélgetésébe

Először sikerült felvételt készíteni két palackorrú delfin beszélgetéséről. Yasha és Yana diskurzusát a víz alatt rögzítették, ahol a delfinek mondanivalóját impulzusokból és sípoló hangokból alkotott szavakra bontották le.

A delfinek hasonló módón kommunikálnak egymással, mint az emberek – derült ki egy ukrán kutatásból, mely során egy víz alatti akusztikus rögzítővel vették fel a tudósok az első “delfin-beszélgetést”.

A delfineket szándékosan nem készítették fel a beszélgetés rögzítésére, és a vizsgálat közben sem jutalmazták meg őket hallal – írja a Sky News.


Az eredmény megható részleteket rejtett: nem csak az derült ki, hogy tagoltan, szavak segítségével kommunikálnak, de a diskurzus során kifinomultságuk is megcsillant: felváltva beszélgettek.
Türelmesen megvárták, amíg a másik “mesélt”, egyetlen egyszer sem szakították félbe partnerüket.

“Ez az információcsere lényegében két ember beszélgetéséhez hasonlítható” – mondta Dr. Vyacheslav Ryabov, a kutatás vezetője. Szerinte a delfinek olyan kifinomult nyelvet alkottak, amely az emberek közti kommunikációhoz hasonlóan kiismerhető nyelvi szabályokra épül. Ezt magas intelligenciaszintjüknek és tudatosságuknak köszönhetik.

Az eredményeket a delfinak agyáról végzett vizsgálatok is alátámasztják: agyuk akár ötször nagyobb lehet a testükhöz viszonyítva, mint más hasonló méretű állatoké. Ugyanakkor a neocortexük, az agyuk egy része, mely a magasabb rendű gondolkodásért és az érzelmi feldolgozásért felelős, különösen nagy.

Beszélgetés, testbeszéd és szituációs szerepek

A delfinek számos hangot és vokalizációt használnak, valamint fizikai érintkezést és testtartást, hogy közöljék az érzelmi és fizikai állapotukat. Szintén képesek megtanulni olvasni egymás viselkedését és jeleit, koordinálják tudják számos tevékenységüket, például táplálkozás vagy együtt úszás során.

A tudósok már jó ideje igyekeznek egy olyan eszköz létrehozásán, amely képes megfejteni a delfinek által kibocsátott hangokat. Az eddigi legsikeresebb kísérletet Jack Kassewitz, egy Miamiban élő kutató hajtotta végre: egy CymaScope nevű eszközt használ, ami láthatóvá teszi a hangokat. Rögzítette egy delfin által keltett hangokat, amikor bizonyos tárgyakat “látott”, majd azután a tárgyakról készült képeket mutatta meg ugyanannak a delfinnek, hangkíséret nélkül. A kísérlet sikeres volt, sőt, mivel több delfin is ugyanazt a hangot adta ki a kép láttán, egyértelművé vált, hogy a hangképzés kulcsfontosságú kommunikációjukban.