Négy hét múlva, október 2-án lesz a kötelező betelepítésről szóló országos népszavazás, a voksolásra jogosult több mint nyolcmillió választópolgár 3177 település 10 331 szavazókörében, illetve 105 külképviseleten személyesen szavazhat. Azok a választópolgárok, akiknek nincs magyarországi lakcímük, levélben adhatják le voksukat.
Az Országgyűlés május 10-én rendelte el a kötelező betelepítési kvótáról szóló, a kormány által kezdeményezett népszavazást, amelyet Áder János köztársasági elnök október 2-ára írt ki. A kérdés úgy szól: “Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?”
A kvótareferendum szavazólapjainak mintái a Nemzeti Választási Iroda fővárosi székházában 2016. augusztus 3-án. A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) ezen a napon jóváhagyta az októberi népszavazás szavazólapjainak mintáit, az egyik a magyarországi, a másik a levélben szavazásra készült. MTI Fotó: Máthé Zoltán
Az országos népszavazás akkor érvényes, ha az összes választópolgár több mint fele érvényesen szavazott, és eredményes, ha az érvényesen szavazó választópolgárok több mint fele a megfogalmazott kérdésre azonos választ adott. Az érvényes és eredményes népszavazáson hozott döntés az Országgyűlésre kötelező.
Az októberi népszavazáson a külföldön tartózkodó választópolgárok Magyarország nagykövetségein és főkonzulátusain akkor szavazhatnak, ha a magyarországi lakóhelyük szerinti helyi jegyzőnél szeptember 24-én 16 óráig jelentkeznek a külképviseleti névjegyzékbe személyesen, levélben vagy a valasztas.hu honlapon keresztül. Ezt a választás előtt egy hónappal 2669-en tették meg. A választópolgárok 105 külképviseleten adhatják le voksukat, az időeltolódás miatt az amerikai kontinensen a magyarországi szavazást megelőző napon, október 1-jén, szombaton lesz a voksolás.
Az a választópolgár, aki a szavazás napján nem tartózkodik lakóhelyén, de Magyarország egy másik településén, vagy ugyanazon a településen, de a lakcímétől eltérő szavazókörben élni kíván a választójogával, átjelentkezéssel szavazhat. Az átjelentkezést szeptember 30-án 16 óráig lehet kérni a lakóhely szerinti település jegyzőjétől személyesen, levélben vagy a valasztas.hu honlapon keresztül. Eddig 6788-an jelezték, hogy nem a lakóhelyükön kívánnak szavazni.
Az októberi népszavazás újdonsága, hogy ez az első országos népszavazás, ahol a magyarországi lakóhellyel nem rendelkező magyar állampolgárok is voksolhatnak. Azok, akik élni szeretnének szavazati jogukkal, akkor szavazhatnak, ha szeptember 17-én 16 óráig felvetették magukat a levélben szavazók névjegyzékébe. Annak, aki a 2014-es országgyűlési választások előtt, vagy azóta regisztrált, nem kell újra kérnie a regisztrációt. A vasárnap reggeli adatok szerint 265 179 külhoni magyart vettek fel a központi névjegyzékbe.
A Nemzeti Választási Iroda (NVI)) hétfőtől postázza azoknak a külhoni választópolgároknak a szavazási levélcsomagot, akik postán kérték azt. Akik a külképviseleteken kívánják átvenni, szeptember 19-étől tehetik ezt meg. A levélszavazatokat vissza lehet juttatni postán az NVI-hez október 1-jén éjfélig, de le lehet adni azokat szeptember 19-étől munkanapokon a kijelölt 12 külképviseleten, valamint a szavazás napján a szavazás időszakában a külképviseleteken és az országgyűlési egyéni választókerületek székhelyein.