A Budapesti Műszaki Egyetem hallgatói is részt vesznek az autók közötti kommunikációs rendszerek fejlesztésében. A sofőrön kívül egymást is figyelmeztetik majd a jövő autói.
Speciális kommunikációs eszközt tesztelnek a Budapesti Műszaki Egyetem hallgatói.
Azt kutatják, hogy az autók hogyan léphetnek kapcsolatba a sofőrrel és más járművekkel, milyen jeleket küldhetnek egy-egy közlekedési helyzetben.
A témával az M1 Iskolapad című magazinműsora foglalkozott.
„Az autók képesek minket figyelmeztetni arra, hogy közeledik egy mentőautó, vagy valaki előttünk hirtelen lefékezett, így még időben felkészülhetünk és elkerülhetjük a balesetet” – mondta el Szendrei Zsolt, a programban részt vevő egyik hallgató.
A képsorok már most igen meggyőző lehetőségeket mutatnak.
Az egyik tesztautó egy üzenetben értesült róla, hogy a sávban előtte haladó autó vészfékezett, és az embernél sokkal gyorsabban, gyakorlatilag azonnal reagálva lassított.
A kommunikációs rendszer lehetővé teszi, hogy a járművek folyamatosan adatokat közvetítsenek egymásnak, a szoftver jelzi, hogy melyik autó merre halad és milyen sebességgel.
Az információk ismeretével biztonságosabbá válik a közlekedés és elkerülhetőek a balesetek – vélik a szakemberek.
A járműkommunikáció napjaink egyik fontos fejlesztési területe.
Ezt felismerve a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem a Commsignia Kft-vel, a technológia nemzetközileg is elismert hazai vállalatával nemrég közös kutatócsoportot hozott létre.
Bokor László, a közös kutatócsoport vezetője elmondta: a hallgatók imádják, amikor ipari problémákban tudnak elmélyülni, főként amikor gyakorlati kihívásoknak kell megfelelniük, és közben még autókkal is kísérletezhetnek.
Kísérleti járműkommunikációs egység (Forrás: M1 Iskolapad)
A kutatómunkában tíz hallgató vesz részt, akik a laborokban olyan gyakorlati feladatokat oldhatnak meg, amire eddig sehol sem volt lehetőségük.
A technológia nemcsak az egyetemen, a gyakorlatban is megjelenik.
Várhatóan néhány éven belül minden új autóban kötelező lesz a járműkommunikációs fedélzeti egység az Európai Unióban és az Egyesült Államokban.
Mindez óriási innovációs lehetőséget ígér, meghatározó lesz az autóipar jövőjének alakulásában, ráadásul munkát ad a hazai mérnökhallgatóknak is.
Ezért is támogatja a kormány, hogy vezető járműipari cégek kutató- és gyártókapacitásai Magyarországra települjenek.