Dolgozói szegénységről beszél az MSZP

Az MSZP frakcióvezető-helyettese szerint Magyarországon a kormány adópolitikája miatt mindennapos jelenséggé vált a dolgozói szegénység, és nem véletlen, hogy naponta százával-ezrével hagyják el az országot az emberek.

Burány Sándor szerdán Budapesten sajtótájékoztatón a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nap folyamán ismertetett adatait értékelve azt mondta: minimálbér vásárlóértéke tavaly nem érte el a 2010-es szintet, a mostani emelkedéssel a legjobb esetben is csak a 2010-es szintet éri el.

Hozzátette: az európai összehasonlításban példátlanul magas adóval sújtott minimálbér az egyik döntő oka annak, hogy az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat adatai szerint a dolgozók közel tíz százaléka szegénységben él.

Ennek következménye az ugyancsak magas gyermekszegénység: a statisztikák szerint a 18 év alattiak mintegy negyede él szegénységben – részletezte.

Burány Sándor szerint a kormány Keletre nyit, az emberek viszont Nyugatra vándorolnak, egy olyan unióba távoznak, ahol ha szerényen is, de európai módon tudnak megélni.

Elmondta, a kormány egyes képviselői nyíltan vallják, hogy nem érdemes az unióban maradni. Hozzátette: nem tűrhetik, hogy a szavakból tettek legyenek, ezt a folyamatot meg kell állítani az október 2-ai népszavazáson.

A szocialista politikus szerint olyan rafinált kérdést tettek fel a kvótareferendumon, hogy akik elmennek szavazni, azok mindenképpen a kilépésre szavaznak, akik viszont otthon maradnak, Európára szavaznak.

A KSH szerdán közölte: májusban 6 százalékkal nőttek a bruttó és a személyi jövedelemadó változások miatt ennél nagyobb mértékben, 7,6 százalékkal a nettó átlagkeresetek az egy évvel korábbihoz viszonyítva.