Drónok segítségével szegény országok elhagyott területeiről is tudnának vérmintákat küldeni elemzésre az orvosok. Ezrek, tízezrek élete múlhat rajta.
A 2014-ben Nyugat-Afrikában kirobbant ebolajárvány elején napokba telt, mire az első betegek vérmintái eljutottak a megfelelő laboratóriumokba.
Mire kiderítették, hogy a halálos vírus ütötte fel újra a fejét, már gyorsan terjedt, és több mint 11 ezer ember halálát okozta 2016 év elejéig.
A Baltimore-i Johns Hopkins Egyetem egy magáncéggel szövetkezve most olyan vérminta-szállítási módszert dolgoz ki, amivel a kritikus első pillanatokban lehet majd gyorsabban cselekedni.
„Az idő ilyenkor a legfontosabb. Egy úszó laboratórium életet menthet„ – fogalmazott a program szakmai vezetője, Timothy Amukele, a Johns Hopkins patológusa.
Lézeres hőmérővel dolgozó ápoló Libériában. (MTI/EPA/Ahmed Jallanzo)
A drónok fejlesztésével foglalkozó Flirtey cég gépeivel június második felében tartják az első teszteket New Jerseyben.
A hatrotoros drónok egy hajóról a szárazföldre visznek majd vérmintákat.
Az éles helyzetben akár halálos vírusokat is tartalmazó fiolákat szakképzett személyzet kezeli, de Timothy Amukele szerint ez a feladat inkább fegyelmet igényel, mint hosszas felkészítést.
A Flirtey vezérigazgatója, Matt Sweeney elmondta: a drónokat nem értékesítik, inkább bérbe adják az adott feladatokra.
A terv szerint a jövőben ha egy tenger felől megközelíthető helyen történik természeti csapás, vagy gyanús megbetegedést jelentenek, az úszó laborokat mozgósítva gyors tesztekkel előzhetik meg a járványokat.