A tihanyi limnológiai kutatóintézet szakemberei azt vizsgálják, hogy a tisztított szennyvízzel milyen fajta és mekkora koncentrátumú gyógyszerszármazékok folyhatnak bele a tóba. A női fogamzásgátló tabletták hormontartalmát emelték ki, ami a Balaton vízgyűjtő területén már egyértelműen kimutatható.
Bár a szennyvíz alapos tisztításon megy át Magyarországon, de a jelenleg alkalmazott módszerrel a gyógyszerszármazékokat teljesen nem lehet kivonni belőle.
Jó hír, hogy egyelőre elenyésző az élővizekben megtalálható hormonok mennyisége, de idővel jelenlétük a Balaton élővilágára és az emberekre is veszélyes lehet.
Pirger Zsolt az intézet szakembere az M1 – Kék bolygó című műsorában kifejtette, ezeket a gyógyszerhatóanyagokat – például a szteránvázas vegyületeket, amilyenek ezek a fogamzásgátló hormonok is -, körülbelül tíz-harminc százalékos hatékonysággal tudják eltávolítani a szennyvíztisztítók.
Tehát a kibocsátott, tisztított szennyvíz, hetven-kilencven százalékban tartalmazza azokat a biológiailag aktív hormonokat, amelyek normál élettani folyamat útján kiválasztódnak az emberi szervezetből – tette hozzá.
Szerencsére van megoldás a problémára. A szakember szerint a szennyvíztisztítási technológiák azok, amiken változtatni kellene és ezen változtatnak is; több irányban kezdődtek meg a kutatások.
És, hogy pontosan milyen arányban van gyógyszerszármazék a Balaton vízgyűjtőjében? Maász Gábor az intézet másik kutatója kifejtette, nagyságrendileg 1:10 nanogram per literes koncentráció-tartományban vannak jelen.
Szavai szerint ez nagyjából a világ átlagos szennyezettségét tükrözi, tehát semmiképpen sem extrém magas szennyezettségről van szó; általában átlagos európai értéket detektálnak.
Az is fontos kérdés, hogy a szennyezés miatt idővel felborulhat-e az ökológiai egyensúly.
Pirger Zsolt hozzátette, ha nem figyel oda a világ népessége ezekre a globális problémákra, úgy ez a környezetszennyezés gyakorlatilag felboríthatja az ökológiai egyensúlyt. Szavai szerint a szennyvíztisztítók a tisztított szennyvizüket ezekbe a vízi ökoszisztémákba juttatják vissza
- Hogyha eltűnnek egy adott életközösségből a vízi rovarok, mert mondjuk az ő szaporodásbiológiájukat annyira befolyásolják lokálisan ezek a hormonok, akkor el lehet képzelni, hogy az egész tápláléklánc azon a helyen felborul – tette hozzá.
A kutatók vízicsigákon kísérleteznek a leggyakrabban. Például azt nézik, milyen az aktivitásuk hormonkezelés előtt és közvetlenül utána.
A szakember kifejtette, teljesen szabadon lehet a Balatonban fürödni, vízminősége kiváló. A csapvízhez hasonlóan nincs nagy gond, de az tény, hogy a női fogamzásgátló származékok kimutathatóak a tó vízgyűjtő területén, ebből adódóan bekerülhetnek a csapvízhálózatba is – magyarázta a műsorban.
A jelenleg forgalomban lévő fogamzásgátló tabletták többsége rendkívül alacsony hormontartalmú, egyebek mellett ennek köszönhető, hogy egyelőre csak nagyon kismértékben található gyógyszerszármazék élővizeinkben.
De a magyar és külföldi kutatások egyaránt arra figyelmeztetnek, hogy nem szabad félvállról venni a problémát.