Első helyen áll a nem élődonoros veseátültetések számát tekintve a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikája az Eurotransplanthoz tartozó 77 centrum között. Májtranszplantációk terén a harmadik.
A Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikája 2014-ben 236 veseátültetéssel az első, 75 májtranszplantációval pedig az ötödik lett az Eurotransplant adatai szerint. 2015-ben összesen 263 szerv átültetését végezték el a klinikán. A transzplantáció igazi csapatmunka, egy-egy szervátültetéshez legalább 30 szakember összehangolt munkája szükséges.
A klinikán 52 diplomás és 22 sebész dolgozik – mondta a Kossuth Rádió Közelről című műsorában Dr. Máthé Zoltán igazgató. Hozzátette, vannak biológus kollégák is, a sebészet mellett pedig intenzív osztály, labor, röntgen és belgyógyászati ambulancia is található a klinikán.
Dialíziskezelés. (Fotó: AFP)
Az egész országban egyedül ők végeznek májátültetést. A betegek a műtétet követően visszajárnak, mintegy 700 beteget ellenőriznek. Vese szempontjából az ország negyede tartozik a klinikához, és 3500 transzplantáción átesett beteg utókezelését végzik – tette hozzá az igazgató.
Egy transzplantáció mindig váratlan helyzet, ezért a dolgozók, de a listákon szereplő betegek is folyamatos készültségben élnek. Máthé Zoltán megjegyezte, 25 éve bekapcsolt telefonnal él. A beültetéshez és a szervátültetéshez ugyanis csupán 4-5 órányi felkészülési idő van.
A vesebetegség Magyarországon népbetegségnek számít – mondta az igazgató. Megjegyezte, kialakulása a helytelen táplálkozással, a túlzott gyógyszerszedéssel és helytelen viselkedési normákkal függ össze.
A vese adott egységnyi idő alatt adott mennyiségű vért tud megtisztítani. Amikor a vese már nem képes megfelelően ellátni méregtelenítő funkcióját, az így felhalmozódott méreganyagok pedig az összes szervet károsítják – szögezte le.
Hazánkban jelenleg is kb 1200-an várnak veseátültetésre, természetesen ennél több a vesebeteg, de a páciensek egy része nem alkalmas a transzplantációra.
A központi várólista Hollandiában van, és egy számítógép választja ki, hogy adott vesére melyik beteg a legalkalmasabb – többféle paramétert is figyelembe véve.
Ezt követően egy óra áll rendelkezésre, hogy a válaszban elfogadják a betegnek felajánlott vesét vagy sem – magyarázta az igazgató.
Végül megjegyezte, egyre kevesebb a közlekedési balesetből származó vese hazánkban, inkább agyvérzésben elhunyt emberek szerveit ültetik be.