Díjazzák a fény mestereit

Fénydizájner, fénymester. Míg a Temze partján ismerősek ezek a fogalmak, hazánkban még csak most jön divatba a fénytervezés.

Az először megrendezett Master of Light, azaz a Fény mestere verseny kapcsán kiderült, hogy nemcsak szép, hanem környezetbarát megoldások is léteznek már nálunk is.

Szenes István belsőépítész, az M1 – Kék bolygó című műsorában kifejtette, úgy véli, világítástechnikában a középmezőnyben helyezkedünk el. A magyar szakemberek figyelemmel követik a legújabb technológiákat, és azok kis késéssel ugyan, de mindig elérnek hozzánk. Elmondása szerint ma már a fénnyel hangulatot, érzetet lehet teremteni, befolyásolni lehet vele a pszichét.

A pályázatra rengetegen jelentkeztek. A Fény mestere címért és a különleges díjért több terület világítástechnikai tervezői versengenek egymással. Az alapítók célja nemcsak az, hogy megtalálják 2015 fénymesterét, hanem szeretnék a beruházók figyelmét is felhívni a világítástervezés fontosságára.

Böröcz Sándor a díj alapítója kifejtette, a világításnak legyen jó funkcionalitása, legyen esztétikuma, emellett nagyon fontos az energiatakarékosság és a környezettudatosság. A zsűri azt is értékeli, hogyan sikerült a tervezés és a kivitelezés során világítástechnikailag megjeleníteni a természetet.

Az utóbbi évek sztárja egyértelműen a LED. Bár eleinte csak fehér fényű volt, ma már számos változata létezik. Míg más országokban gyakran használják az otthonok belső világításához, nálunk még inkább csak a közvilágításban népszerű.

LED utcai lámpa Langenben. (Fotó: Reuters/Fabian Bimmer)

LED utcai lámpa Langenben. (Fotó: Reuters/Fabian Bimmer)



Deme László a Lysis Project Kft. műszaki igazgatója szavai szerint a LED-nek ma már nemcsak a higanylámpáknál, fénycsöveknél, lassan a nátriumlámpáknál is jobb a fényhasznosítása. Eme utóbbit pedig nehéz felülmúlni, mert 130 lumen/wattos fényhasznosítású, míg a LED-ek körülbelül most érik el ezt a színvonalat.

A LED-eket ráadásul annyi watt teljesítményre lehet összeszerkeszteni, amennyire szükségünk van, ezért gazdaságosak. Ráadásul a teljesítményük is szabályozható. Ezért tudja 10 éven keresztül ugyanazt a fényáramot adni a nemrég LED-esített Rákóczi híd is.

A szakemberek szerint a jövőben a közvilágításban egyeduralkodó lehet a LED. Érdekesség, hogy a hőérzet miatt észak felé haladva a meleg, sárga, délen inkább a hideg, kékes világításokat kedvelik az emberek.