Az internet előfizetések száma 2015 első negyedévében elérte a 7,4 milliót, ez 12 százalékkal több az előző év azonos időszakinál - derül a Központi Statisztikai Hivatal honlapján elérhető adatokból.
A KSH szerint a piac folyamatos koncentrálódása miatt az előfizetések több mint 93 százalékát 7 szolgáltató biztosítja. A vizsgált időszakban az internet-előfizetések 81 százaléka volt egyéni, míg 19 százaléka üzleti, ez az előző év azonos időszakához viszonyítva 2 százalékpontos eltolódást jelentett az egyéni előfizetések irányába.
Az elemzés arra is rámutatott, hogy az első negyedévben a vezeték nélküli internet - ezen belül a legnagyobb részt képező mobilinternet - 16 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest, valamint, hogy az összes internet-előfizetés 65 százalékát a mobilinternet adta. Az így bonyolított adatforgalom 9,3 ezer terabyte volt, 37 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
A KSH szerint az idei év első negyedévében az internet-szolgáltatásból származó nettó árbevétel megközelítette a 44 milliárd forintot, ami folyó áron 6,2 százalékkal volt több az egy évvel korábbinál. Az árbevétel 38 százalékát a mobilinternetes előfizetések adták, ami 11 százalékos növekedést jelent 2014 első negyedévéhez képest.
A vizsgálat az internet mellett a távközlés első negyedéves helyzetére is kiterjedt. A KSH szerint a mobiltelefon-előfizetések száma az év első három hónapjában 145 ezerrel ,1,2 százalékkal bővült, elérte a 11,8 milliót. Ezen belül a havidíjas előfizetések száma is tovább emelkedett, március végére meghaladta a 6,5 milliót, ami 4,3 százalékos emelkedés 2014 azonos időszakához képest. A feltöltőkártyás előfizetések száma azonban 123 ezerrel, aránya pedig 1,6 százalékponttal csökkent.
A KSH felhívta rá a figyelmet, hogy bár a mobilpiac kezdi elérni a telítettségi szakaszát, tovább növekszik az előfizetők száma. A szolgáltatók közötti éles versenyt bizonyítja, hogy a cégek már nemcsak az új ügyfelekre, hanem a versenytársak előfizetőiknek megszerzésére is törekszenek - írták.
A KSH a mobilhálózatok mellett a vezetékes távközlési szolgáltatásokat is vizsgálta. A vezetékes fővonalak száma az év első negyedévében elérte a 3 milliót, 2,8 százalékkal emelkedett a 2014 első negyedévihez képest.
A KSH adatai szerint a távközlési szolgáltatók (internet, kábeltelevízió, telefon) távközlési tevékenységéből származó 2015. első negyedéves nettó árbevétele 207,9 milliárd forint volt, ami folyó áron 4,8 százalékkal haladja meg az előző év azonos időszakában elért 198,3 milliárd forintot.