Amuritigris-családot kaptak lencsevégre

Természetvédelmi szakembereknek először sikerült dokumentálniuk, ahogyan egy hím amuri tigris vezeti családját Oroszország távol-keleti erdeiben a havas ösvényen.

A Wildlife Conservation Society adatai szerint kevesebb, mint 500 ritka amuri, avagy szibériai tigris maradt fenn természetes élőhelyén. A veszélyeztetett faj félreeső, hegyvidékes területeken él, emiatt igen nehéz megfigyelni és dokumentálni természetes viselkedését. Ezért a kutatók a Szihote-Aliny Bioszféra Rezervátumban és az Udegejszkaja Legenda Nemzeti Parkban (két egymással szomszédos védett terület) távirányítású kameracsapdákat alkalmaznak, hogy lencsevégre kapják őket vadászat, játék vagy barangolás közben.

A társaság közzétette új fotókon öt egyedből álló család figyelhető meg. Bár hasonló magatartást bengáli tigriseknél többször megfigyeltek, ez az első bizonyíték a családi berendezkedésre amuri tigriseknél a magányos egyedek dokumentálása helyett.

Fiatal szibériai tigris. (Fotó: AFP)

Illusztráció - Fiatal szibériai tigris. (Fotó: AFP)



A Szihote-Aliny Bioszféra Rezervátum szakemberei több száz fotót gyűjtöttek be az évek folyamán a tigrisekről, de most sikerült először családot lencsevégre kapni. A fotók szerintük megerősítik, hogy a hím amuri tigrisek is részt vesznek a családi életben - legalábbis alkalmanként. A 21 fotó a tigriscsalád ugyanazon kamera előtti elvonulását rögzíti két percben.

Dale Miquelle, a Wildlife Conservation Society orosz igazgatója közleményében kiemelte, a fotók némi betekintést engednek az amuri tigrisek szociális interakcióiba és pillanatképet nyújtanak életükről.

A kameracsapda a két nemzeti park területén 2014-2015-ben végzett egyedszámlálás során kihelyezett kamerahálózat részét képezi. Minden tíz évben több száz önkéntes méri fel a félreeső régió tigrispopulációját. 2005-ben 430-500 nagymacskát számláltak össze.

Az amuri tigris lakókörzete valamikor az orosz Távol-Keletet, Észak-Kínát és Koreát is felölelte. Az 1940-es évekre azonban a vadászat és az élőhelyek pusztulása miatt egyedszáma 40-re csökkent. A természetvédelmi erőfeszítéseknek hála a populáció a 80-as évekre 500 egyedre duzzadt, ma is az orosz Távol-Kelet és Kína védett parkjaiban húzzák meg magukat.

A kameracsapdák elősegítik egy másik ritka orosz nagymacskafaj - az amuri leopárd - populációjának nyomon követését is. A Természetvédelmi Világalap fotói és videofelvételei azt sugallják, hogy a leopárdok egyedszáma a 2007-es 30-ról 2014-re 57-re nőtt.