Másfél évtizede ciánszennyezés pusztította el a Tisza élővilágát, ezzel a folyó legnagyobb ökológiai katasztrófáját idézve elő. Az évfordulóra emlékeztek hétfőn Szolnokon.
Másfél évtizeddel ezelőtt átszakadt a nagybányai Aurul bányavállalat bányájának ülepítő gátja, és így 100 ezer köbméter cianid tartalmú szennyvíz ömlött a lápos folyóba, majd a Tiszába. A szennyezés 2000. február 1-jén érte el az országhatárt, azóta ez a dátum a Tisza élővilágának emléknapja.
Hallgassa meg!
A méreg koncentrációja az egészségügyi határérték 180-szorosa volt, amely példanélküli ökológiai katasztrófát okozott a szőke folyó élővilágában. A Tisza magyarországi szakaszán több mint 1200 tonna hal pusztult el, a cián megmérgezte az ivóvízbázist is.
A hétfői szolnoki emléknapon Kőrösi Csaba, a Köztársasági Elnöki Hivatal Környezeti Fenntarthatóság Igazgatóságának vezetője tolmácsolta Áder János államfő gondolatait.
A cianidszennyeződés évfordulójára emlékeztek Szolnokon
Iskolások a Tiszát ért cianidszennyeződés évfordulója alkalmából tartott rendezvényen Szolnokon 2015. február 2-án. Tizenöt éve, 2000. január 30-án Romániában az aranymosással foglalkozó nagybányai (Baia Mare) Aurul bányaipari vállalat létesítményéből mintegy 100 ezer köbméternyi cianid- és nehézfémtartalmú szennyvíz zúdult a Lápos folyóba, ahonnan a Szamosba, majd a Tiszába került. Az eddigi legsúlyosabb magyarországi vízszennyezés mintegy két hét alatt vonult le a folyó hazai szakaszán, felmérhetetlen károkat okozva. Erre emlékezve az Országgyűlés 2000. június 16-án február 1-jét a Tisza Élővilágának Emléknapjává nyilvánította.
MTI Fotó: Mészáros János
Kőrösi Csaba, Köztársasági Elnöki Hivatal Környezeti Fenntarthatóság Igazgatóságának vezetője a Tiszát ért cianidszennyeződés évfordulója alkalmából tartott rendezvényen Szolnokon 2015. február 2-án. Tizenöt éve, 2000. január 30-án Romániában az aranymosással foglalkozó nagybányai (Baia Mare) Aurul bányaipari vállalat létesítményéből mintegy 100 ezer köbméternyi cianid- és nehézfémtartalmú szennyvíz zúdult a Lápos folyóba, ahonnan a Szamosba, majd a Tiszába került. Az eddigi legsúlyosabb magyarországi vízszennyezés mintegy két hét alatt vonult le a folyó hazai szakaszán, felmérhetetlen károkat okozva. Erre emlékezve az Országgyűlés 2000. június 16-án február 1-jét a Tisza Élővilágának Emléknapjává nyilvánította.
MTI Fotó: Mészáros János
Kőrösi Csaba, Köztársasági Elnöki Hivatal Környezeti Fenntarthatóság Igazgatóságának vezetője (b) és Szalay Ferenc polgármester koszorút dob a Tiszába a folyót ért cianidszennyeződés évfordulója alkalmából tartott rendezvényen Szolnokon 2015. február 2-án. Tizenöt éve, 2000. január 30-án Romániában az aranymosással foglalkozó nagybányai (Baia Mare) Aurul bányaipari vállalat létesítményéből mintegy 100 ezer köbméternyi cianid- és nehézfémtartalmú szennyvíz zúdult a Lápos folyóba, ahonnan a Szamosba, majd a Tiszába került. Az eddigi legsúlyosabb magyarországi vízszennyezés mintegy két hét alatt vonult le a folyó hazai szakaszán, felmérhetetlen károkat okozva. Erre emlékezve az Országgyűlés 2000. június 16-án február 1-jét a Tisza Élővilágának Emléknapjává nyilvánította.
MTI Fotó: Mészáros János
Résztvevők koszorúkat dobnak a Tiszába a folyót ért cianidszennyeződés évfordulója alkalmából tartott rendezvényen Szolnokon 2015. február 2-án. Tizenöt éve, 2000. január 30-án Romániában az aranymosással foglalkozó nagybányai (Baia Mare) Aurul bányaipari vállalat létesítményéből mintegy 100 ezer köbméternyi cianid- és nehézfémtartalmú szennyvíz zúdult a Lápos folyóba, ahonnan a Szamosba, majd a Tiszába került. Az eddigi legsúlyosabb magyarországi vízszennyezés mintegy két hét alatt vonult le a folyó hazai szakaszán, felmérhetetlen károkat okozva. Erre emlékezve az Országgyűlés 2000. június 16-án február 1-jét a Tisza Élővilágának Emléknapjává nyilvánította.
MTI Fotó: Mészáros János
„Európa már nem engedheti meg egy ilyen veszély fennmaradását és ismétlődését. A másik tanulság, hogy a fejlesztések során a társadalmaink, a természeti környezetünk és gazdaságunk szempontjaink egyszerre kell figyelembe venni” - mondta.
Kőrösi Csaba bejelentette, hogy a köztársasági elnök Szolnok városának adományozza annak a kiállításnak anyagát, amelyet a katasztrófa tízéves évfordulóján Áder János kezdeményezésére Brüsszelben mutattak be.