Duna-völgyi és baltikumi génmegőrzők együttműködése

A Baltikumra is kiterjeszti állattenyésztési génmegőrző munkáját a Dunavölgyi Állatfajták Génmegőrző Nemzetközi Egyesülete (Dagene) - jelentette be Hajas Pál elnök kedden a debreceni Farmer Expón, miután együttműködési megállapodást írt alá a balti régió génmegőrző szervezetével.

Hajas Pál professzor felidézte, hogy egyesületük 25 évvel ezelőtt alakult meg, a Duna menti országokban őshonos állatfajták megőrzése, fenntartása elősegítésére.

A baltikumi együttműködéssel tevékenységük immár 15 országra kiterjed, a Duna-völgyi államok mellett Svájc és Grúzia is részt vesz a fajtafenntartó munkában, kutatásokban - tette hozzá kiemelve: az egyesületnek összesen 65 tagja van, köztük fontos egyetemi kutatóhelyek, tudományos műhelyek és civil szervezetek.

A Dagene a tudományos kutatások mellett azt is vizsgálja, hogy a mai életkörülmények, a klímaváltozás milyen hatással vannak az őshonos fajtákra, hogyan találják meg a helyüket a megváltozott körülmények között.

Az elmúlt évek kutatásai egyértelműen azt igazolják, hogy az őshonos fajták jobban képesek túlélni a stresszes állapotokat, mint az újak - magyarázta Hajas Pál.

Hozzátette: az együttműködésnek a balti-tengeri régióra való kiterjesztésével az Európai Unión belül egységesen lehet felvetni és vizsgálni az őshonos állatfajták fenntartásával kapcsolatos tudományos és gyakorlati kérdéseket.

Bodó Imre professzor, a Dagene alapító elnöke a muraközi ló megmentési programját említette, amely fajta a családi gazdaságok "erőgépe" lehetne. A  muraközi hidegvérű kistestű ló. Bár nagy teherbírású, főként kisebb mérete miatt nem tenyésztik, mert kevesebb a húsa, mint más nagy testű hidegvérű lovaknak.

Ugyanakkor teherbírása miatt jó szolgálatot tenne a családi gazdaságokban, a ház körüli munkáknál; Horvátországban kiválasztott fajta, Magyarországon már kétszer sikerült megmenteni, de jelenleg "nem fő szempont e munkaló megmentése" - tette hozzá a professzor.

A Dagene hatékonyabb érdekérvényesítése céljából az egyesület kedden Debrecenben együttműködési megállapodást kötött a Magyar Település- és Területfejlesztők Szövetségével (MTTSZ) - jelentette be Szilvássy István, az MTTSZ elnöke.